Haber

AB İklim Diplomasisi Haftası 2022 etkinliği gerçekleşti

Artık harekete geçmeliyiz

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve Antalya Büyükşehir Belediyesi iştirakinde, ‘AB İklim Diplomasisi Haftası 2022’ aktiflikleri düzenledi. ‘İklim Değişikliği ve Antalya’nın Dayanıklılığını Arttıracak Riskler ve Fırsatlar’ ile ‘Gezenimiz’ başlıklı düzenlenen panellerde iklim değişikliği ve dünyayı global ısınmanın tesirlerinden muhafaza ve iklim gayreti konusundaki çalışmalar anlatıldı. Aktiflik kapsamında, tüm iştirakçiler Karaalioğlu Parkı’nda fidan dikimi gerçekleştirerek ‘Artık harekete geçmeliyiz ve doğaya sahip çıkmalıyız’ iletisi verildi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi nötr karbon amacı doğrultusunda; Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve Antalya Büyükşehir Belediyesi iştirakinde ‘AB İklim Diplomasisi Haftası 2022’ aktifliği gerçekleştirildi. Akra Barut Otel’de düzenlenen panele, Antalya Büyükşehir Belediye Lider Vekili Büşra Özdemir, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cansel Tuncer, Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Lideri Büyükelçi Nikolaus Meyer Landrut, Prof. Dr. İhsan Çiçek, Prof. Dr. Mehmet Somuncu, Antalya Büyükşehir Belediyesi Lider Danışmanı ve Etraf Yüksek Mühendisi Lokman Atasoy, Özgür Dalış rekortmeni Şahika Ercümen, Ömür Aktivisti Dilara Koçak, moderatörler Akif Türkel ve Serkan Ocak ile çok sayıda paydaş, Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi Üyeleri, Genç gönüllüler, Büyükşehir Belediyesi izcileri ve Akdeniz Üniversitesi öğrencileri katıldı.

Panelde iklim değişikliği ve dünyayı global ısınmanın tesirlerinden muhafaza ve iklim gayreti konusundaki çalışmalar anlatıldı. Aktiflikte, gençlerin de fikir ve teklifleri dinlendi.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN SONUÇLARI KÖTÜLEŞİYOR

Panelde konuşan AB Türkiye Delegasyonu Lideri Büyükelçi Nikolaus Meyer Landrut, son birkaç yılda iklim değişikliği, global ısınma tesirlerini daha fazla hissetmeye başladıklarını belirterek, “Son 7 yılda iklim değişikliği sonuçlarının daha da kötüleştiğinin görüyoruz. Örneğin geçen sene Antalya’da çok büyük orman yangınları oldu. Dünyada ölümcül seller oldu. Birçok ülkede kuraklıklar yaşandı. Artık harekete geçmeliyiz. Sıfır emisyon kararına, 2050 yılına kadar ulaşmak çok kıymetli. Verilen kurallara uyarak bu maksatlara ulaşmak çok kıymetli. AB ve Türkiye kıymetli karar aldı. Burada başarılı olmamızın tek yolu birlikte çalışmak. Gençlerden, yaşlısına tüketici davranışı çok değerli. Gençler olarak sizlerin ve herkesin şahsî katkısı olmalı. Gezegenimiz ortak lakin gelecek sizlerin” diye konuştu.

ANTALYA 2100’LERDE SICAK HAVA DALGALARI YAŞAYACAK

Konuşmacılardan Prof. Dr. İhsan Çiçek de dünyada ortalama sıcaklığın son 10 yılda 1,09 derece arttığını kaydederek, “Sıcaklık karada 1,59 derece, denizler üzerinde 0,88 derece artış gösterdi. Dünya genelinde 2050 yılına kadar ortalama sıcaklığın 3.7 derece, Antalya’da ise 6 derece kadar artış öngörülüyor. Antalya’da 2100’lü yıllarda 40 gün normalin üzerinde sıcaklıklar yaşayacağız. Antalya’da sıcak hava dalgaları akşam daha yoğun yaşanacak. Akşam sıcak hava dalgası arttı. Bu da Antalya’da insanın refah ortamını yaratmak için 2,5 katına yakın enerji kullanımı gerektiriyor” diye konuştu.

Deniz düzeyindeki artıştan bahseden Prof. Dr. İhsan Çiçek, “Son 10 yılda ortalama deniz seviyesinde her yıl 3,7 milimetre artış yaşandı. 2100’lerde deniz seviyesi 2 metre, 2150’de 5 metre artacak” diye konuştu.

TÜRKİYE’NİN BİRİNCİ İKLİM DOSTU BELEDİYESİ

Türkiye’de birinci iklim dostu kuruluş evrakı alan ve nötr karbon gayesini kamu binasında birinci yapan belediye olmanın gururunu yaşadıklarını söyleyen Antalya Büyükşehir Belediye Lider Danışmanı ve Etraf Yüksek Mühendisi Lokman Atasoy, “Artık bizim bir nötr karbon gayemiz var. Net bir programımınız var. Antalya sıcaklık, yangınlar, yağış ve afetler nedeniyle iklim değişikliğinden etkilenecek bir kent. Mevsim kaymaları ile birlikte bunlara hazırlıklı olmamız gerekiyor. Bundan en çok tarım, turizm ve halk sıhhati mevzuları etkilenecek. Stratejik planımızı hazırladık. Sera gazı ölçümlerimizi yaptık. 2022 Eylül ayında İklim Aksiyon Planını hazırlayan nadir belediyeler ortasındayız. Antalya’da hem ısınma hem soğutmada için elektrik gücünü çok kullanıyoruz” dedi.

BÜYÜKŞEHİR’DEN ETRAF DOSTU PROJELER

Lokman Atasoy, konuşmasında Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği etraf ve iklim dostu projeler hakkında da bilgi verdi, “Antalya’da kişi başı 3,28 ton karbondioksit muadil sera gazı salınımı bulduk. Türkiye ortalaması ise 6,1 ton olarak belirlenmiş. Seragazı envanter durumuna nazaran, binalarda ulaşımda, atıkta, yenilenebilir güç de 2030 yılı için 40, 2050 için de nötr karbon amacıyla hareket planlarımızı belirledik. Güneş Güç Santralleri bizim için çok kıymetli bir bahisti. Biz çalışmalarımızda günü kurtaracak çalışmalarda değil, geleceğimizi kurtaracak çalışmalar yapıyoruz. Bu mevzuda Güneş Güç Santrallerimizi 12’e ulaştırdık. Amacımız bunu 2023 yılında yalnızca bir yılda kapasiteyi 7,4 megawat şurası güçten iki katına çıkarmak, GES’i 18’e çıkarmak. Tarımla ilgili sulamada değerli bir proje hayata geçirdik. Yerelden kalkınma da kırsalda çiftçiyi desteklemek için sulama kooperatiflerinin elektriğinin yüzde 70’ini GES’lerden karşılıyoruz. Tarımı ve çiftçiyi destekliyoruz” diye konuştu.

DENİZİN İÇİNDE BİR KONUT DOLUSU EŞYA İLE YÜZÜYORUM

‘Gezegenimiz İçin’ başlıklı panelde konuşan Dünya dalış rekortmeni ulusal atlet Şahika Ercümen ise ömrünü suda geçiren bir atlet olduğunu belirterek, “İkinci meskenim denizler. Uzun yıllardır su altındayım. Yıllarca balıklarla yüzdüm fakat son vakitlerde dramatik bir halde plastiklerle yüzüyorum. Plastik atıklarla karşılaşıyorum. Maalesef şaşırmıyorum. Her dalışımda bir mesken düzecek kadar eşya ile karşılaşıyorum. Karşıma kimi vakit koltuk, mangal, ızgara ayakkabı, tekerlek çıkıyor. Caretta carettanın boynuna ağ takılmış ya da ip dolanmış halde görüyoruz. Kurtarmaya çalışıyoruz kimileri kurtaramıyoruz. Yahut bir yunus, poşeti deniz anası sanmış yutmuş acı çekerek vefat etmiş oluyor. Haftada bir kredi kartı büyüklüğünde mikroplastik yutuyoruz. Şu anda bir iklim krizi yaşıyoruz ve bu durum çok üzücü. Buna dur demeliyiz” diye konuştu.

KOÇAK GERİ DÖNÜŞÜME DİKKAT ÇEKTİ

Beslenme uzmanı Dilara Koçak da insanların gereksiniminden fazla besin eseri aldığını ve bunu uygun saklayamadığını söyledi. Bir elmanın bile çürütüldüğünde 85 litre pak su kaynağının kaybedildiğini aktaran Koçak, “Çöplerin etkin ayrıştırılması gerekiyor. Etkin geri dönüşüm olmaması gıda israfı ve gıdaların çöple buluşmasına neden oluyor” diye konuştu.

BÜYÜKŞEHİR ANTALYA’NIN GELECEĞİ İÇİN ÇALIŞIYOR

Panelde konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Genel Sekreteri Cansel Tuncer de iklim değişikliği ve kuraklığın önüne geçmek için tabiat ve etraf dostu bir belediyecilik yaptıklarını belirtti. Tuncer şunları söyledi, “İklim krizi, iklim değişikliği, kuraklık, global kuraklık ferdî bir sorun değil. Lakin kişisel uğraşlarla başlaması gereken tüm dünyayı tüm insanlığı etkileyecek bir sorun. Münasebetiyle bizde Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak tabiat ve etraf dostu bir belediyeyiz. Ve bu belediye öncülüğünde aldığımız dokümanlarla muvaffakiyet ödülleriyle bunları aslında üzerimize düşenin ziyadesiyle yapmaya çalışıyoruz. Bilhassa pak güç kaynaklarını kullanmaya ehemmiyet veriyoruz. Antalya yılın 300 günü güneşli bir kent. Biz tarım ve turizmin başkentiyiz birebir vakitte güneşinde başkentiyiz. Bu manada iklim dostu kent kuruluş dokümanını alan birinci belediyeyiz ve kamu binasıyız. Bunu söylemekten de gurur duyuyorum. Ortamızda gençlerimiz var. Antalya Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi üyeleri, izcilerimiz var. Farkındalık panelimiz gençlerimizle bir mana tabir ediyor. İklimi önemseyerek etkinlikler yapıyoruz. Ulusal ve milletlerarası pek çok kuruluşun konut sahipliğini yaparak, konferanslar, paneller düzenleyerek farkındalık yaratmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

GEZEGEN İÇİN FİDAN DİKTİLER

Panel konuşmalarının akabinde tüm iştirakçiler Karaalioğlu Parkı’nda Antalya Büyükşehir Belediye Lider Vekili Büşra Özdemir, Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Lideri Büyükelçi Nikolaus Meyer Landrut, Şahika Ercümen ve Dilara Koçak’ın iştirakiyle fidan dikimi aktifliği gerçekleşti. İştirakçiler, Büyükşehir Belediyesi izcileriyle birlikte fidan dikip can suyu verdi. İklim Diplomasisi Haftası aktifliğine konut sahipliği yapmaktan keyifli olduklarını söz eden Lider Vekili Büşra Özdemir, “Muhittin Böcek Başkanımız yola çevre ve doğa dostu Antalya sloganıyla çıkmıştı. Büyükşehir Belediyesi her zaman çevre ve dostu projelere ve eylemlere destek vermiştir. 3,5 yılda 15 çevre ödülü almamız bunun göstergesi” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Bağlum Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu