Ekonomi

ABD’de faiz artırımı endişeleri petrol fiyatlarını düşürdü

Petrol fiyatları, ABD’nin süregelen enflasyona tepki olarak faiz oranlarını artırabileceğine dair endişelerin etkisiyle düşüş eğilimini bugün dördüncü gün üst üste sürdürdü. Daha yüksek faiz oranları borçlanma maliyetlerinin artmasına ve potansiyel olarak ekonomik büyümenin yavaşlamasına neden olabileceğinden, bu potansiyel politika değişikliğinin petrol talebini azaltması bekleniyor.

Brent ham petrol vadeli işlemleri 27 sent ya da %0,3’lük mütevazı bir düşüşle varil başına 81,63 dolara geriledi. Bu arada, ABD West Texas Intermediate (WTI) vadeli kontratları 35 sent ya da %0,5 gibi biraz daha sert bir düşüş yaşayarak 77,14 dolardan kapandı. Petrol fiyatlarındaki düşüş, her iki göstergenin de Çarşamba günü %1’den fazla düşmesinin ardından geldi.

Federal Rezerv’in Çarşamba günü açıklanan son toplantı tutanakları, merkez bankasının mevcut politika oranını korumayı düşündüğünü ortaya koydu. Bununla birlikte tutanaklar, Fed üyeleri arasında, enflasyon risklerinin bu tür bir eylemi gerektirecek şekilde gerçekleşmesi halinde daha fazla faiz artırımı olasılığına ilişkin tartışmaların da altını çizdi.

Enerji Enformasyon İdaresi tarafından açıklanan verilere göre, ABD ham petrol stokları geçen hafta beklenmedik bir şekilde 1,8 milyon varil arttı. Bu durum, 2,5 milyon varillik bir azalma beklentisiyle çelişti. Stoklardaki artış, rafineri talebinde potansiyel bir yumuşamaya ve arz bolluğuna işaret ediyor.

Uluslararası gelişmelerde ise Rusya, Nisan ayında OPEC+ üretim kotasını “teknik nedenlerle” aştığını kabul etti. Rusya Enerji Bakanlığı Çarşamba günü geç saatlerde yaptığı açıklamada Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Sekretaryasına bir telafi stratejisi sunmayı planladığını duyurdu.

Mevcut piyasa dinamiklerine rağmen Citi Research, Brent ham petrolü için tahminini koruyarak 2024 yılının ikinci çeyreğinde varil başına ortalama 86 dolar fiyat öngörüyor. Araştırma şirketi ayrıca OPEC ve Rusya’nın başını çektiği müttefiklerinden oluşan OPEC+’nın üretim kesintilerini bu yılın üçüncü çeyreğine kadar sürdürmesini bekliyor. OPEC+’nın üretim politikalarını görüşmek üzere 1 Haziran’da toplanması planlanıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu