Haber

Amedspor’a Saldırı İzmir’de Protesto Edildi: Bu nefret ve şovenizm ortamı hükümetin can damarıdır

İZMİR –Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü, Bursaspor-Amedspor maçında yaşanan ırkçı saldırıyı protesto için basın açıklaması yaptı.

Konak İskelesi önünde yapılan açıklamada, “Irkçılığa ve şovenizme izin vermeyeceğiz” yazılı pankart taşınırken, “Faşizme karşı omuz omuza” ve “Susma, ırkçılığa hayır haykır” sloganları atıldı. “Diren Diyarbakır” müziğinin seslendirildiği açıklamaya HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay da katıldı.

“FACILIAN SİYASETİNE VE PRATİKİNE KARŞI BİRLİKTE DURALIM”

HDP İl Eşbaşkanı Çınar Altan yaptığı açıklamada, “Türkiye’de uzun yıllardır toplumun fay hatları üzerinden geliştirilen kutuplaşma politikası, siyasi ve toplumsal kaosa dönüştürülmek isteniyor ve en ciddisi de bu. Bursaspor-Amedspor maçı öncesi, esnası ve sonrasında yaşanan linç yaklaşımının son durumu” dedi. .

Amedspor’un yanında olduklarını ifade eden Altan, “Bu nefret ve şovenist şovenizm ortamı, mevcut iktidar ve rejimin can damarıdır. Halkın gözünde hiçbir meşruiyeti olmayan bu halk düşmanlarının yegane ortamı budur. Ancak biz ırkçılık ve şovenizm zehriyle halklar arasında düşmanlık yaratmayı amaçlayan bu paramiliter teşebbüse karşıyız, buna asla izin vermeyeceğiz” dedi.

“90’lı yıllarda JİTEM’in kalıntılarına da, onların ağabeylerine de boyun eğen bir gelenek olmadığımızı, bundan sonra da olmayacağımızı herkes iyi bilsin” diyen Altan, “Bugün dimdik ayaktayız. kontra yapılara ve ‘Beyaz Toroslara’ sığınan bu acizliğe karşı mücadele etmek için buradayız.Bizim çağrımızdır: Irkçılık ve şovenist atmosferin bilinçli bir şekilde normalleştirilmesine izin vermeyelim.Her şeye karşı birlikte duralım. türlü faşist siyaset ve uygulamalardır” dedi.

‘TRİBÜNDEKİ İSTİFA SESLERİNDEN RAHATSIZ EDENLER PROVOKASYONA UYGULANABİLİR’

Açıklamanın ardından konuşan HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, “Böyle acıların yaşandığı bir dönemde Amedspor-Bursaspor maçında yaşanan bu rezaleti asla kabul etmiyoruz. ‘hükümet istifa’ sesleri yükseliyordu, “Halkları birbirine düşman ederek halk düşmanlığı politikalarını örtbas etmek istiyorlar” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin açıklamalarını eleştiren Kemalbay, “Bu provokasyona karşı Türkiye halkları Amedspor’un yanında yer aldı. Bu Türk demokrasisi için değerli bir gelişmedir. Ey devlet, iktidarda senden önce Amed vardı, senden sonra atıldı. tarihin çöplüğüne atılırsa Amed olacaktır. Amed vardı, var olacak, Kürt halkı vardı ve var olacak.”

Kemalbay, suçun faillerinden hukuk önünde hesap vereceklerini tribünde tutacaklarını bildirdi.

Açıklama, “Amed faşizme mezar olacak” sloganlarıyla sona erdi. (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu