Haber

Ankara’da toplu ulaşımda dev zam!

ANKARA (İGFA) –Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, 2023 Ocak-Temmuz döneminde asgari ücrete yüzde 34 zam yapıldığı hatırlatıldı.

Vergi oranları ve akaryakıt fiyatlarındaki artışa dikkat çekilen açıklamada, EGO Genel Müdürlüğü’nün bilet fiyatlarını düşük tuttuğu için ayda 300 milyon lira zarar ettiği ve bu kaybın ABB’nin diğer bütçe kalemlerinden karşılandığı belirtildi.

Açıklamada, hükümetin çıkardığı mevzuata göre ücretsiz ve indirimli yolcuların taşınan toplam yolcu sayısına oranının yüzde 41’e ulaştığı vurgulanarak, “Her 10 yolcudan 4’ü ücretsiz seyahat hakkından yararlanıyor. veya indirimli seyahat.Bu durum EGO ve özel halk otobüsü firmalarının kaybını artırıyor.Büyükşehir belediyesinin kilometre başına ortalama tam bilet fiyatının 0,38 TL, öğrenci bilet fiyatının ise 0,22 TL olduğu biliniyor. Türkiye ortalamasının oldukça altındadır.

Açıklamada, UKOME toplantısında alınan yeni karara göre 24 Temmuz Pazartesi gününden itibaren -üzerek belirtmek isteriz- tam bilet 15 TL, öğrenci bileti 7,5 TL, öğrenci biletinin ise 7,5 TL olduğu belirtildi. abonelik aylık sınırsız 220 TL’dir. Açıklamada, “Bu fiyat artışı ile EGO Genel Müdürlüğü’nün aylık 300 milyon TL olan zararının bir kısmının karşılanması mümkün olacak” denildi. Yeni zam sonucunda asgari ücretle satın alan vatandaşın bütçesinde toplu ulaşıma ayrılan pay yüzde 6,3 olacak” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Bağlum Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu