Ekonomi

Aramco, Renault-Geely motor girişiminin hisselerini satın aldı

Dünyanın önde gelen petrol üreticisi Saudi Aramco, Fransız otomobil üreticisi Renault ile Çinli otomobil üreticisi Geely arasındaki termal motorlar ortak girişiminin %10 hissesini satın aldı. İşlem, Horse Powertrain adlı yeni kuruluşa 7,40 milyar avro (7,93 milyar dolar) değer biçiyor.

Resmi olarak 31 Mayıs’ta kurulan Horse Powertrain, termal araçlar için benzinli motorlar, hibrid sistemler ve vites kutuları tedarik edecek. Renault ve Geely’nin her biri girişimin yaklaşık %45’ine sahip olacak.

Renault CEO’su Luca de Meo bu işbirliğini, yanmalı motor ve hibrid teknolojilerinin geleceğini “yeniden keşfetmeyi” amaçlayan bir “rüya takımın” oluşumu olarak değerlendirdi. Bu ortaklık, küresel elektrikli araç pazarının talep belirsizlikleri ve artan üretim maliyetleri gibi zorluklarla karşı karşıya olduğu bir dönemde ortaya çıktı.

Aramco’nun yatırımı, sektörün elektrikli araçlara geçişi sırasında geleneksel otomobil üreticilerine yapılan yatırımları dengelemek için stratejik bir hamle olarak görülüyor. Bu gelişme, Avrupa Komisyonu’nun Temmuz ayından itibaren ithal Çin malı elektrikli otomobillere %38,1’e varan oranlarda ek vergi uygulayacağını açıkladığı bir döneme denk geliyor.

Ayın başlarında Aramco ikincil hisse satışı yoluyla yaklaşık 11.2 milyar dolar topladı. Şirket başlangıçta ortak girişimin %20’lik daha büyük bir hissesiyle ilgilendiğini belirtmişti. Mart 2023’te Aramco’nun azınlık hissedarı olma olasılığını ifade eden bir niyet mektubu imzalandı.

Anlaşma, Aramco’nun yatırımlarını çeşitlendirme ve özellikle termal motor ve hibrid teknolojilerinin geliştirilmesi olmak üzere gelişen otomotiv endüstrisinde bir yer edinme kararlılığının altını çiziyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haber-karakoyunlu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu