Haber

Birlik ve Dayanışma Birliği: Kızılcık şerbeti içtik demeyeceğiz!

ANKARA (İGFA) –Birlik ve Dayanışma Derneği, Türk Tabipler Birliği tarafından duyurulan 17 Nisan Sağlıkta Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla açıklama yaptı.

17 Nisan 2012’de tedavi gördüğü hastanın bir yakını tarafından sırtından bıçaklanarak öldürüldü. Ersin Aslan’ın ölüm yıl dönümü ile ilgili konuşan Dr. Derya Mengücük, “Kan kusuyoruz. Kızılcık şerbeti içtik demeyeceğiz.” dedi.

“Sağlıkta şiddet bitsin” demeye devam edeceklerinin altını çizen Mengücük, “17 Nisan, tedavi ettiği hastanın bir yakını tarafından sırtından bıçaklanan Dr. Ersin Aslan’ın ölüm yıl dönümüdür. doktorlara ve sağlık çalışanlarına hatırlatma günü.biz doktorlar ve sağlık çalışanları olarak kan kusuyoruz kızılcık şerbeti içtik demeyeceğiz toplumda artan şiddet her şekliyle olduğu gibi sağlıkta da artarak devam ediyor. vuruldu, bıçaklandı. Dayak yedik, tehdit edildik. Hala canımızdan endişe ediyoruz. “Hâlâ güvenli bir çalışma ortamı yok. Hala caydırıcı ve aktif önlemler yok. Sağlıkta şiddet yasasının gerçek bir sonucu yok. Hala kan kusuyoruz. Hala can kaybediyoruz.” dedi.

Sağlıkta şiddetle ilgili caydırıcı tedbirlerin ve yasaların hala oluşturulmadığını söyleyen Mengücük, “Her olayda karşımıza çıkan failler bir kişi, üç kişi, beş kişi. Ama tek suçlunun onlar olmadığını biliyoruz. Bu şiddetin sorumlularını biliyoruz. Suçlular şiddeti görmezden gelenlerdir, görmezden gelenlerdir, ortam sağlayanlardır, söylemleriyle güç verenlerdir, durdurmayanlardır. Geçen yıl Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde sağlıkta şiddete acil çözüm gündemiyle 1 Ağustos’ta yapılan olağanüstü toplantı çağrısıyla bir araya gelmeyenler onlardır. Etkili ve caydırıcı tedbirler almayanlar.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Bağlum Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu