Ekonomi

Demir ve demir dışı metaller sektörünün ihracatı 7,4 milyar dolara ulaştı

Demir ve demir dışı metaller bölümünün ihracatı Ocak-Temmuz döneminde 7,4 milyar dolara ulaştı.

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği’nden (IDDMIB) yapılan açıklamaya göre, demirli ve demir dışı metaller sektörünün temmuz ayında ihracatı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,1 artarak 989 adet oldu. milyon dolar.

Sektörün Ocak-Temmuz dönemi ihracatı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14,8 azalarak 7,4 milyar dolar olarak gerçekleşti. Buna göre demir ve demir dışı sektör, genel ihracattan yüzde 6 pay alarak, endüstriyel segmentlerin ortasında en çok ihracat yapan 6. branş oldu. Söz konusu dönemde bölümün birim ihracat fiyatı 4,75 dolardı.

Temmuz ayında en fazla ihracat 142,4 milyon dolarla Almanya’ya yapıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Yardımcısı ve İDDMİB Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Tecdelioğlu, Temmuz ayında sektörün en çok 142,4 milyon dolar ile Almanya’ya ihracat gerçekleştirdiğini belirtti. 50.8 milyon dolar ile ABD, 49.7 milyon dolar. İtalya’nın dolar bazında üçüncü sırada olduğunu belirtti.

Temmuz ayında sektörün en çok ihracat yaptığı bölge olan Avrupa Birliği ülkelerine ihracatın 517,8 milyon dolar olduğunu vurgulayan Bunu 4 milyar dolarla demir çelik ürünleri, 1,3 milyar dolarla metal eşya ve 1,2 milyar dolarla bakır ürün grupları izledi. sözlerini kullandı.

Uzak Ülkeler Stratejisi kapsamında ihracat pazarlarını çeşitlendireceklerini ifade eden Tecdelioğlu, şöyle devam etti:

“Yeni kazandığımız pazarlar için çalışmalarımızın meyvelerini alacağımıza inanıyoruz. En çok ihracat yaptığımız ve hedeflerimizi büyüttüğümüz Avrupa Birliği ülkelerinden siparişlerde artış bekliyoruz. Suudi Arabistan, Mısır ve Körfez ülkeleriyle diplomatik gelişmelerin hız kazanmasıyla ihracatımız canlılık kazanacak.”

Tecdelioğlu, hedef pazarlara Alım Heyetleri ve UR-GE projeleri ile Sektörel ticaret heyetleri düzenlemeye, milli katılımlar ve saygın fuarlarda info katılımları gerçekleştirmeye devam edeceklerini kaydetti.

2022’nin aynı aylarına göre şimdiden daha fazla faaliyet gerçekleştirdiklerini belirten Tecdelioğlu, “İhracatın artması için yatırımlara devam etmemiz gerektiğini biliyoruz. Yatırımların ve dolayısıyla büyümenin devam etmesi için ihracatçının krediye erişimini kolaylaştırmalıyız. .” görüşlerini dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu