Teknoloji

Elektrik hatlarına takılan rengarenk toplar ne işe yarıyor

Başınızın üzerinde asılı duran tellere dikkat eden biriysen; basketbol topu büyüklüğünde renkli topların elektrik kabloları boyunca sarktığını gözlemlemişsinizdir.

Ancak bu toplar yalnızca elektrik sınırlarında değil, telefon çizgilerinde da vakit zaman karşımıza çıkıyor. Peki bu topların misyonu telleri süslemek mi yoksa öbür bir kullanım maksatları mı var?

Bildiğiniz üzere, uçaklar gökyüzünde çok yüksekte yol alırlar. Örneğin, ticari jetler yerden 35 bin – 40 bin fit yükseklikte uçarlar.

Alçak uçuşlar

Askeri uçaklar, operasyonel ihtiyaçlarına bağlı olarak farklı irtifalarda uçabilirler. Yere çok yakın uçmak; yüksek binalar, kuleler ve hatta ağaçlar üzere yerdeki objelere çarpma tehlikesi oluşturur. Ayrıyeten görüş alanınız yerdeki şeyler tarafından engelleneceği için çok ileriyi de göremezsiniz.

Bununla birlikte, dünyanın rastgele bir yerinde meydana gelen her uçuşta, yere çok yakın uçmanız gereken kalkış ve iniş anları da var.

Araştırmalar, birden fazla uçak kazasının birçoklarının kalkış yahut iniş evrelerinden birinde meydana feldiğini gösteriyor.

Uçaklar kalkış ve iniş sırasında yere çok yakın uçtuğundan, havacılık uzmanları rastgele bir istenmeyen olay mümkünlüğünün en aza indirildiğinden emin olmak zorunda.

Kablolar uçaklar için önemli bir tehlike

Enerji nakil sınırları yahut irtibat kabloları, kokpitin içinden fark edilemeyecek kadar ince olduklarından, bilhassa kalkış ve iniş sırasında uçaklar için kıymetli bir tehdit oluşturur.

Ek olarak, renkleri art plana karışacak haldedir, bu da bilhassa düşük ışık şartlarında pilotların onları fark etmesini daha da zorlaştırır.


Tellerde asılı hava işaret topları ne işe yarar

Genel olarak elektrik çizgilerinden sarkan plastik toplara hava işaret topları denir. Bunlar, ekseriyetle orada bir tel olduğunu belirtmek için kullanılır.

Basit bir sözle, bu renkli toplar alçaktan uçan uçakların pilotları tarafından görülebilmesi için tellerin uzunluğu boyunca yerleştirilir.

Bu işaretlerin birkaç bin metre öteden kolaylıkla tespit edilmesi gerekiyor. Bu nedenle, hava topları uzaktan gözlemlenebilecek kadar büyük ve ayırt edici bir hale (küresel veya silindirik gibi) sahiptir.

Ayrıca bı toplar, ekseriyetle art plan toprağıyla azamî kontrast sunan renklerde boyanırlar. Turuncu, kırmızı ve beyaz, hava işaret toplarının en tanınan renkleridir.

Toparlayacak olursak, hava işaret topları inanılmaz derece kolaydır. Fakat dikkat cazibeli derecede etkilidirler ve göklerde uçan insanların hayatlarını kurtarmaya yardım ederler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu