Haber

Esad’dan ilk açıklama: Tarihi bir fırsat

Suriye Devlet Lideri Beşar Esad, Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde düzenlenen 32. Arap Birliği Zirvesi’nde konuştu.

12 yıl sonra tepeye katılan Esad, “Bölgedeki krizleri ele almak için tarihi bir fırsat”söz konusu.

Suudi Arabistan’ın Arap yakınlaşması için siyasi bir atmosfer yaratma çabalarını takdir eden Esad, “Suriye ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin bölgenin istikrarını destekleyecek ve ortak Arap eylemine hizmet edecek şekilde normale dönmesini takdir ediyorum.”

“Savaşı görmezden gelmeyin”

Zirvede Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelensky de konuştu. Suudi Arabistan Prensi Muhammed bin Selman el Suud’a “Ukrayna’nın işgalini göz ardı etmeyin” diyen Zelenskiy, “Görüşmede ikili ilişkileri ve küresel meseleleri ele aldık. Ülkemdeki güvenlik sorunları ve Ukrayna’nın işgali hakkında bilgi verdim. Rusya Görüşmede Ukrayna Barış Formülünün temel unsurlarından da bahsettim.Suudi Arabistan’ın Rusya’nın elindeki 10 savaş esirinin dönüşüne başarılı bir şekilde yardım ettiğini kaydettim.İnsanların özgürleşmesi için ortak çabalarımızı sürdürmeye devam ediyoruz” dedi. .

Zirvede Irak Başbakanı Muhammed Şii es-Sudani ile de görüştüğünü söyleyen Zelenskiy, “Görüşmemizde Irak Başbakanı Muhammed Şii es-Sudani’ye Ukrayna’ya ve milletimize verdiği destekten dolayı teşekkür ettim. Irak’ın savaşı durdurması için güvenilir bir araç olan Ukrayna Barış Formülünün uygulanmasını ele aldık ve Irak’ın insani yardım alanında katılımı ve işbirliğine yönelik olası yolları görüştük.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu