Haber

Gazze’de can kaybı artıyor: Netanyahu’dan ‘kalıcı ateşkes’ açıklaması

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, İsrail güçlerinin 239 gündür saldırılarını sürdürdüğü Gazze Şeridi’ndeki son durum hakkında açıklama yaptı. Bakanlığın paylaştığı bilgilere göre, son 24 saat içinde İsrail’in Gazze’ye saldırılarında 95 Filistinli daha hayatını kaybetti, 350 kişi yaralandı. Bakanlık, 7 Ekim 2023 tarihinden bu yana İsrail’in saldırılarında can kaybının 36 bin 379’a yükseldiğini, yaralı sayısının ise 82 bin 407 olduğunu duyurdu.

ABD Başkanı Joe Biden’ın dün akşam Beyaz Saray’da düzenlenen basın toplantısında İsrail’in Gazze’de üç aşamalı yeni bir ateşkes önerisi sunduğunu açıklamasının ardından, bugün İsrail Başbakanlık Ofisi’nden de konuya ilişkin bir açıklama yapıldı.

‘BU İFADE BAŞLANGIÇ NOKTASI OLAMAZ’

Reuters haber ajansının aktardığına göre, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, 1 Haziran Cumartesi günü ofisi tarafından paylaşılan açıklamasında, Hamas’ın askeri ve yönetimle ilgili kapasitesi yok edilmeden Gazze’de kalıcı ateşkes olmayacağını yineledi.

Açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: “İsrail’in savaşı sona erdirme şartları değişmedi: Hamas’ın askeri ve yönetimle ilgili kapasitesinin yok edilmesi, tüm rehinelerin serbest bırakılması ve Gazze’nin İsrail’e daha fazla tehdit oluşturmaması. İsrail, kalıcı bir ateşkes uygulamaya konulmadan önce bu şartların karşılanmasında ısrarcı olmayı sürdürecek. İsrail’in bu şartlar karşılanmadan kalıcı ateşkesi kabul edeceği ifadesi başlangıç noktası olamaz.”

BIDEN NE DEMİŞTİ?

ABD Başkanı Joe Biden, 31 Mayıs akşamı Beyaz Saray’daki konuşmasında, İsrail’in üç aşamadan oluşan yeni bir ateşkes önerisi sunduğunu belirtmiş, ilk aşamada 6 haftalık ateşkes sürecinde, İsrail’in Gazze’deki yerleşim yerlerinden çekilmeyi ve tarafların elindeki rehinelerin bir bölümünün serbest bırakılmasını öngördüğünü söylemişti.

ABD Başkanı Biden, ‘çatışmaların kalıcı olarak sonlandırılması sürecine geçişle ilgili müzakerelerin yürütüleceği ikinci aşamada, erkek askerler dahil kalan, hayatta olan tüm rehinelerin serbest bırakılacağını, İsrail’in Gazze’den çekileceğini (ilk aşamadaki), geçici ateşkesin kalıcı olarak çatışmaların sonlandırılmasına dönüşeceğini, ikinci aşamada tarafların tüm başlıklarda anlaşmaya varması ve ateşkesin kalıcı hale gelmesi durumunda ise üçüncü aşamaya geçileceğini, bu aşamada da Gazze’nin yeniden inşa sürecinin gündeme geleceğini ve tarafların elinde kalan ölü rehinelerin teslim edileceğini’ aktarmıştı.

İSRAİL CİBALİYA’DAN ÇEKİLDİ, ARKASINDA BÜYÜK BİR YIKIM BIRAKTI

Öte yandan, İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Cibaliya Mülteci Kampı’nda yaklaşık 20 gün süren saldırılar sonrası çekilmesinin ardından sivil savunma ekipleri 20’si çocuk, 70 kişinin cansız bedenine ulaştı. Filistin resmi haber ajansı WAFA’nın haberine göre, İsrail askerlerinin yaklaşık 3 haftadır saldırılar düzenlediği Cibaliya Mülteci Kampı’nda onlarca kişi yaşamını yitirdi veya yaralandı.

Askerlerin geri çekilmesinin ardından bölgeye giden sağlık ve sivil savunma ekipleri ilk belirlemelere göre 20’si çocuk, 70 Filistinlinin cansız bedenine ulaştı. Sağlık ve sivil savunma ekiplerinin, ev, barınma merkezleri, okul ve hastanelerin enkazında olduğu tahmin edilen onlarca kayıp için arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

İsrail ordusu, 12 Mayıs’ta Cibaliya Mülteci Kampı ve çevre bölgelere yeniden yoğun saldırı başlatmıştı. Saldırılar nedeniyle bölgede yaşayan Filistinliler evlerini terk etmek zorunda kalmıştı. İsrail askerleri 30 Mayıs’ta, Cibaliya’dan arkalarında ağır yıkım bırakarak çekilmişti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu