Sağlık

Hatay Tabip Odası Başkanı Yılmaz: “Samandağ’da 15 bin çadıra ihtiyaç var”

Hatay Tabip Odası Lideri Dr. Sevdar Yılmaz, Defne merkezli Hatay’da meydana gelen 6.4 büyüklüğündeki deprem sonrası sağlık tesislerindeki son durum ve etkilenen bölgelerdeki ihtiyaçlar hakkında Bilim Sıhhat Haber Ajansı’na (BSHA) bilgi verdi. Önder Sevdar Yılmaz, Samandağ ve Defne’yi etkileyen depremler nedeniyle bölgedeki 15 bin çadır ihtiyacının bir an önce giderilmesi gerektiğini, diğer acil ihtiyacın da seyyar tuvaletler olduğunu açıkladı.

Samandağ Devlet Hastanesi Bugün İtibariyle Sağlık Hizmeti Veriyor

Hatay Tabip Odası Başkanı Yılmaz, Hatay merkezde bulunan İskenderun ve Mustafa Kemal Paşa hastanelerinin boşaltıldığını, sahra hastanelerinde sağlık hizmetlerinin sürdürüldüğünü belirtti. Samandağ Devlet Hastanesi’nin depremin ardından dün gece boşaltıldığını ancak bugün itibariyle yeniden sağlık hizmeti vermeye devam ettiğini söyledi. Yılmaz, İskenderun Devlet Hastanesi’nin deprem öncesi poliklinik hizmeti verme aşamasına geldiğini ancak üçüncü depremin ardından tedbir amaçlı boşaltıldığını belirterek, şunları kaydetti: “Hatay Defne’deki depremin ardından Mustafa Kemal Devlet Hastanesi ve İskenderun Devlet Hastanesi’nde hastalar tedavi görüyor. helikopter ve ambulanslarla tahliye edildi. Hastalar çevre illerdeki hastanelere sevk edildi. Ne yazık ki yurt dışından birçok doktor bu hastanelerde barınma koşulları olmadığı için geldikleri illere dönmek zorunda kaldı. Çalışabilecekleri ortam olmadığı, yaşayabilecekleri ve temel ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri bir yer olmadığı için bölgeyi terk etmek zorunda kaldılar. İskenderun Devlet Hastanesi dünkü sarsıntıdan önce acil servis hizmeti veriyordu ancak bugün poliklinik hizmetine başlaması planlanıyordu. Ancak üçüncü depremin ardından acil servis kapatılarak sahra hastanesine dönüş yapılıyor. Artık orada çalışmak acil bir durumda değil. Yeni bina ilk sarsıntıda hafif hasar gördü ancak ikinci depremin ardından inanılamadığı için tedbir amaçlı hizmete kapatıldı. Sahra hastanelerinde ameliyat ve benzeri işlemler yapılamaz. Samandağ Devlet Hastanesi bugün itibariyle sağlık hizmeti vermektedir. İlk müdahaleler hastanede yapılır, ardından farklı merkezlere sevkler yapılır. Samandağ ve Defne dışında diğer ilçelerde bir sorun görünmüyor” dedi.

Hatay Tabip Odası Başkanı Sevdar Yılmaz

Çadır ve Portatif Tuvalet İhtiyacının Hemen Giderilmesi Bekleniyor!

Hatay Tabip Odası Başkanı Dr. Sevdar Yılmaz, acilen Samandağ Bölgesi’nde çadır Seyyar tuvalet ve tuvalet ihtiyacının dillere destan olduğunu ve şu anda bölgede 15 bin çadıra ihtiyaç olduğunu söyledi. Yılmaz, şunları söyledi: Çadır temininde önemli sıkıntılar var. Sadece Samandağ’daki arkadaşların aktardığına göre yaklaşık 15 bin çadıra ihtiyaç söz konusu. Ve bu hiçbir yerde duyurulmuyor ve dikkate alınmıyor. Belediye başkanının devlet yetkilileriyle görüşmesine rağmen bu konuda bir şey yapılmıyor. Tarafımıza iletilen Samandağ Bölgesi’ndeki çadır ihtiyacı acildir. Hatay merkezde çadır ihtiyacı var ama Samandağ bölgesindeki kadar değil. Ayrıca Samandağ bölgesinde portatif tuvalet ihtiyacı da çok önemli” dedi. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

haberulas.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Bağlum Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu