Haber

İnegöl Acil Toplanma Alanlarında Afet Torbası Uygulaması

İnegöl’ün deprem hazırlıkları ve toplanma alanları hakkında vatandaşları bilgilendirmek amacıyla İnegöl Belediyesi’nden Afet Torbası uygulama açıklaması geldi. İnegöl Belediyesi’nin hayata geçirdiği taşınabilir uygulama ile hem toplanma alanlarına hem de afetlere karşı pek çok modül bulunuyor.

İnegöl Belediyesi, Kahramanmaraş’ta yaşanan depremin ardından 2021 yılında hazırlayıp uygulamaya koyduğu Afet Çantası uygulamasını hatırlattı. İlçe halkı, sarsıntı sonrası toplanma alanlarının yer aldığı taşınabilir uygulamayı telefonlarına indirmeye davet edildi.

Afet Çantası uygulamasında; Afet öncesi, sırası ve sonrasında yapılması gerekenler ile birlikte İnançlıyım, İnançsızım ve acil durum butonu gibi birçok modül bulunmaktadır. Uygulamanın asıl amacı vatandaşlarımızın güvenliğini arttırmaktır. Örnekte yer alan “Güvendeyim” butonu ile herhangi bir doğal afet veya acil durumda, internet bağlantısına ihtiyaç duymadan, kayıtlı telefon numaralarına konum ve inanç bilgisi SMS ile gönderilmektedir. Acil Yardım Butonu ile anında 112 Acil Servis aranabilir. Yardım Düdüğü ile birlikte acil durumlarda yüksek sesli bir düdük çalar.

TOPLANTI ALANLARI LİSTESİ UYGULAMA ÜZERİNDE DE MEVCUTTUR

Bunların dışında İnegöl Belediyesi’nin daha önceden belirlediği Acil Toplanma Alanları listesi de uygulamada yer alıyor. Ayrıca ilk yardım bölümü ve son Beyin Sarsıntıları gibi birçok konuda detaylı bilgiler yer almaktadır. Uygulamada şehrin tüm merkez ilçelerinin toplanma alanları listelenmiştir.

DOĞAL AFET VE RİSKLE MÜCADELE ETME PLANI

Öte yandan İnegöl Belediyesi’nin, İnegöl Belediyesi ile birlikte “Önce tedbir, sonra kriz yönetimi” sloganıyla yürüttüğü Doğal Afet Riski ve Eylem Planı çalışması kapsamında dış paydaşlar; AFAD, Bursa Teknik Üniversitesi, Bursa Uludağ Üniversitesi, İnegöl İlçe Tarım Müdürlüğü, İnegöl Belediye Meclisi, İNDAK, İHH, İTSO, Türk Kızılayı ve Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nden uzmanların yer aldığı 11 kişilik kurul oluşturuldu. Konsey; kısa, orta ve uzun vadede yapılacak 193 maddelik eylem planını hazırladı. İnegöl ölçeğindeki “Taslak Eylem Planı Tablosu” ilgili kurumlara resmi yazı ile gönderildi.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

cameliajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu