Haber

İtalya Başbakanı Meloni, Ukrayna’ya verdiği desteğin sürdüğünü doğruladı

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, ülkesinin Rusya-Ukrayna savaşında Ukrayna’ya verdiği desteği teyit ederken, savaş uçağı gönderilmesi konusunun şu anda masada olmadığını söyledi.

Meloni, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy ile görüşmesinin ardından birlikte düzenledikleri ortak basın toplantısında konuştu.

Başbakan Meloni, “Rus saldırganlığı karşısında İtalya’nın tam takviye olduğunu yineledim. İtalya bu konuda tereddüt etmez ve etmeyecektir. On yıllar öncesine dayanan işgalin üzerinden neredeyse bir yıl geçti. İşgal birkaç yıl daha sürerdi. Günlerce değil, hürriyetini, kimliğini ve egemenliğini savunmak için.Onun için her şeyi yapmaya hazır bir milletin kahramanca tepkisi hafife alındığı için böyle gitmedi.” söz konusu.

İtalya’nın müzakere koşullarını oluşturmak için elinden geleni yapacağını kaydeden Meloni, “O zamana kadar her türlü askeri, mali ve insani desteği verecektir. Ukrayna’ya askeri olarak destek verenler aynı zamanda barış için çalışanlardır.” dedi.

Başbakan Meloni, Ukrayna’nın kimliğini savunma savaşını çoktan kazandığını da belirtti.

Zelenskiy ile sadece savaşı değil, savaş sonrası yeniden yapılanmayı da görüştüklerini anlatan Meloni, “İtalya, nisan ayında yeniden yapılanma konulu bir konferans düzenleme üzerinde çalışıyor.” söz konusu.

??????Meloni, Ukrayna’ya savaş uçağı teslimatı sorulduğunda, “Saldırı olduğunda tüm silahlar savunma amaçlıdır. Şu anda masada uçak gönderme diye bir şey yok. Bu, uluslararası ortaklarla birlikte alınacak bir karar. Stratejik hedefleri koruyacak. Samp-T gibi hava savunma sistemlerine odaklandık.” cevabı verdi.

İtalya’daki sağcı koalisyon hükümetinin ortaklarından Forza Italia’nın lideri Silvio Berlusconi, geçen hafta Zelenskiy için, “Eğer Donbas’ın iki özerk cumhuriyetine saldırmayı bıraksaydı, iki özerk cumhuriyete saldırmaktan vazgeçseydi” demişti. Donbas cumhuriyetleri, bu onun için yeterli olurdu. Bence öyle.” Bir ruh hali şeklinde ifadeler kullandığını hatırlatan Meloni, hükümetinin Ukrayna konusunda bir bütün olduğunu ve bunun parlamentoda Ukrayna temeli için yapılan oylamalara da yansıdığını söyledi.

Meloni, Zelensky ile görüşmeden önce, Kiev yakınlarındaki savaşta yerle bir olan Irpin ve Bucha şehirlerini ziyaret etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu