Haber

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, Bölgeler Konseyi Başkanlığına aday oldu

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, Bölge Meclis Başkanlığına aday oldu

İzmirli Lider’in Avrupa Konseyi heyecanı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Avrupa Konseyi bünyesinde Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nin yönetiminde en değerli 3 pozisyondan biri olan Bölgeler Meclisi Başkanlığı’na aday gösterildi. Avrupa Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Genel Kurul toplantısına katılmak üzere Fransa’nın Strazburg kentine giden Soyer, şunları söyledi: “Avrupa genelinde daha adil ve demokratik yerel yönetimlerin kurulması için; “İklim krizi, sağlık, göç ve günümüz dünyasında sınır tanımayan diğer topluluklara yönelik önyargılarla mücadelede iş birliğine öncülük etmek amacıyla Bölgeler Konseyi Başkanlığı’na adayım” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Bakanlar Komitesi, Parlamenterler Meclisi ile birlikte Avrupa Konseyi’nin ana organları arasında yer alan Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nin (YBYK) Bölge Meclisi Başkanlığına aday oldu. ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi.

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Genel Kurul toplantılarına katılmak üzere gittiği Fransa’nın Strazburg kentinde adaylığını açıklayan Soyer’in bu değerli göreve seçilmesi halinde Türkiye, üçlü yönetime katılacak. Uzun zamandan sonra ilk kez kongre yapılıyor. Aynı zamanda ilk kez Türkiye’den Sol Küme üyesi bir belediye başkanı bu göreve seçilme fırsatına sahip olacak.

“Daha adil ve demokratik yerel yönetimlerin adayıyım”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Strazburg’da yaptığı açıklamada, “Avrupa genelinde daha adil ve demokratik yerel yönetimlerin kurulabilmesi için; İklim krizi, sağlık, göç ve diğer toplumlara yönelik önyargılarla mücadelede iş birliğine öncülük etmek üzere Bölgeler Konseyi Başkanlığı’na adayım. Bu adaylığım İzmir’in demokratik ilerlemesinin ve uluslararası tanınırlığının bir sonucudur. Sadece İzmir’i değil, Avrupa ve Türkiye’deki bölgelerin demokratik çıkarlarını da temsil etmek için sizlerin desteğiyle bu yolculuğa çıkıyorum.” söz konusu.

Avrupa’nın en önemli siyasi ofislerinden biri

İkinci Dünya Savaşı’nın ardından Avrupa’nın ilk hükümetlerarası örgütü olan Avrupa Konseyi kuruldu. 5 Mayıs 1949’da hayata geçirilen bu organizasyon, Avrupa devletlerini barış, demokrasi ve insan hakları etrafında bir araya getirmeyi amaçlıyor. Bugün Avrupa Konseyi, 46 üye ülkenin 830 milyon vatandaşının ayrımcılıkla mücadele, demokrasi, hukukun üstünlüğü, kültürel çeşitliliğin savunulması ve cinsiyet eşitliği gibi temel insan haklarını koruyor. Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi (YBYK), Avrupa Konseyi’nin siyasi organları arasında yer alıyor. Yerel veya bölgesel bir yönetimdeki seçilmiş temsilcilerden oluşan Kongre, 46 üye ülkeye bağlı 130 binin üzerinde yerel ve bölgesel idareyi temsil eden 612 üyeden oluşuyor.

Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nin karar alma süreçleri, Yerel Yönetimler Meclisi ve Bölge Meclisi olmak üzere diğer iki meclis bünyesinde yürütülmektedir. Bölgeler Kurulu’nda Türkiye’den büyükşehir belediyeleri, meclisleri ve il özel idareleri temsil ediliyor. İlçe ve kasabalar Kongrenin Yerel Yönetim Kurulunda temsil edilme hakkına sahiptir. Kongre Lideri ve her iki meclisin liderleri, Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nin yönetiminde en önemli üç aktör arasında yer alıyor. Bu üç lider Kongrenin karar alma ve yönetim süreçlerinde ortak sorumluluğa sahiptir. Avrupa siyasi diyaloğunda bölgesel ve kentsel kalkınmayı temsil etmek ve savunmak konusunda çok önemli bir misyona sahip olan Kongre Bölgeler Meclisi Başkanlığı, savaşlar gibi sadece bölgesel değil aynı zamanda şehirleri ve yerel yönetimleri de derinden etkileyen konulardan sorumludur. iklim krizi, salgın hastalıklar, aşırılık, sosyal adaletsizlik ve demokratik değerlerin tüm dünyada gerilemesi. Küresel krizler karşısında sorunların çözümü açısından değerli bir siyasi diyalog platformu olarak hizmet vermektedir.

Avrupa Konseyi, Palais de l’Europe binasında değerli toplantılara katıldı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Avrupa Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi (YBYK) 45. Genel Heyet toplantıları için hazır bulunduğu Strazburg’da ilk gün görüşmeleri kapsamında Bölgesel Meclis ve Kongre Komitesi toplantılarına katıldı. Soyer, YBYK Sosyalist Grubu’nun ortak kararıyla Avrupa Konseyi Kongresi Bölge Meclisi Başkanlığı’na aday gösterildi.

Cumhurbaşkanı Tunç Soyer, Türkiye’nin Avrupa Konseyi Daimi Temsilcisi Büyükelçi Nurdan Bayraktar Golder’i makamında ziyaret ederek adaylığı hakkında bilgi verdi. Büyükelçi Nurdan Bayraktar Golder, “Avrupa Konseyi’nin kurumsal yapısı içerisinde Türkiye’den bir Belediye Başkanının çok önemli bir görevi üstlenmesi bizim için büyük bir mutluluk ve gururdur.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu