Haber

İzmit’ten Kadın Kooperatifleri aradı

KOCAELİ (İGFA) –İzmit Belediyesi ve Kadının Emeğine Değer Verme Vakfı (KEDV) iş birliğinde 2 gün boyunca devam edecek olan Kadın Kooperatifleri Çalıştayı, İzmit Belediyesi Dernekler Yerleşkesi’nde yoğun katılımla başladı.

Kadının Emeğine Değer Vakfı (KEDV) Temsilcisi Ayşe Temizbaş, “Bu iki günlük çalışmanın ardından buradan Türkiye’ye güçlü bir ses geleceğine inanıyoruz” dedi.

Kooperatifler ile yerel yönetimler arasındaki bağı güçlendirmeyi amaçlayan ve moderatörlüğünü Gazeteci Meliha Okur’un üstlendiği Prof. Dr. Aylin Çiğdem’in akademik destek verdiği çalıştaya çok sayıda belediye temsilcisi ve kadın kooperatifi katıldı.

Kadın Emeğine Değer Verme Vakfı Temsilcisi Ayşe Temizbaş, 36 yıldır gönüllülerle dar gelirli kadınların yaşam kalitelerinin yükselmesine, eşitsizliğin ve yoksulluğun olmadığı bir toplum için ekonomik ve sosyal olarak güçlenmelerine destek olduklarını söyledi. ve KEDV ailesinin paydaşları.

“İYİ BİRLİKTEYİZ”

Temizbaş, hayatları hakkında kendi kararlarını vermek istediklerini belirterek, “Bu çalışmanın sürdürülebilirliği çok değerli. Bunun için kadın kooperatifleri arasında kalıcı işbirlikleri geliştirmek, ortak iş yapmak ve iş birliği yapmak için bölge ve il ağları oluşturuyoruz. Kadınların bu ağlarda bir araya gelmelerini sağlıyoruz.Bugün 7 bölge 6 ilde 600’den fazla kadın kooperatifi kendi ağlarımızda bağlantı kurup güçlerini birleştiriyor.Organize bir yapı oluşturma sorumluluğunu üstleniyorlar. Hepsine selamlar yeter ki bir arada olalım Kadın kooperatifleri nezdinde yerel yönetimler, kamu, özel sektör, uluslararası ağlar, sivil toplum nezdinde işbirliklerinin yanı sıra sürdürülebilir işbirlikleri de kritik değerdedir. dedi.

AKCAN, “YÜZLERCE KADINA ULAŞTIK”

İzmit Belediyesi Çınar Kadın Kooperatifi Kurucu Başkanı Kadriye Akcan, “Kadın emeğini görünür kılan Fatma Kaplan Hürriyet Hanım’ın öncülüğünde, pandeminin başladığı günlerde üreten 10 kadınla Çınar Kadın Kooperatifi kuruldu. Liderimizin satın aldığı makine ve hammaddeleri kullanarak en büyük ihtiyacımız olan maskeleri dikerek çalışmalarımıza başladık. 10 kişi ile başlayan Çınar Hanımlar Kooperatifi 85 kişiye ulaştı. Şu anda kadınlarımıza evde iş imkanı sunuyoruz. Yüzlerce kadına ulaşmanın gururunu yaşıyoruz” dedi.

Kadın istihdamı, büyümesi ve gelişmesi için planlarının devam ettiğini belirten Akcan, desteğini esirgemeyen Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’e teşekkür etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu