Ekonomi

Kuzey Kore lideri tarım üzerindeki kontrolünü güçlendirecek

Kuzey Kore’nin resmi Kore Merkezi Haber Ajansı’na (KCNA) göre, İşçi Partisi Merkez Komitesi toplantısında konuşan Kim Jong-Un, hükümetin tarımsal kalkınmayı “stratejik” olarak gördüğünü söyledi.

Kim, yetkililere tarımsal verimliliği artırma talimatı verirken, devletin tarım üzerindeki kontrolünü güçlendirmek ve “gıda kıtlığı” analizi için tahıl üretimini artırmak için adımlar atılmasından da bahsetti. Yeni sulama sistemlerinin daha hızlı yapılmasına davet eden Kim, tarımdan alınacak verimi daha hızlı alabilmek için üreticilere daha verimli tarım makineleri üretmeleri çağrısında bulundu.

Kim ayrıca, tüm hükümet kesimlerinin “kırsal alanlarda yaşayan insanlara destek” sağlaması gerektiğini söyleyerek, tarımsal hedeflere ulaşmak için birleşme davetini yineledi.

Öte yandan uzmanlar, Kim’in talimatlarının asıl amacının merkezi hükümetin tahıl piyasası üzerindeki kontrolünü güçlendirmek olduğunu ve bu çabanın ülkede gıda sıkıntısına neden olan unsurlardan biri olduğunu savunuyor. Kuzey Kore’deki gıda sorununa çözüm arayışları çerçevesinde Kurmay Parti Merkez Komitesi, Şubat ayı sonunda dört günlük bir toplantı yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu