Ekonomi

Malatya’da kayısı rekoltesinin düşmesi bekleniyor

Malatya’da kayısı rekoltesinin düşmesi bekleniyor

Kayısı üreticisini bu yıl depremin vurduğu afetler takip ediyor

MALATYA Asrın afetinin vurduğu Malatya’da tarımsal don ve dolu kayısı üreticilerini de etkiledi. Kayısıda bu yıl beklenen düşük verim, üreticileri şimdiden kara kara düşünmeye sevk ediyor.

Kent ekonomisi için değerli bir gelir kaynağı olan kayısının bu yıl rekoltesinin düşük olması bekleniyor. 6 Şubat depremlerinde yıkıma uğrayan illerin başında gelen Malatya’da kayısı üreticileri, tarımsal don ve dolu felaketinden büyük ölçüde etkilendi. 8 milyona yakın kayısı ağacının bulunduğu kentte her yıl yaklaşık 350 bin ton yaş kayısı ve 110 bin ton kuru kayısı üretiliyor. Ancak bu yıl yaşanan doğal afetler nedeniyle bu oranın önemli ölçüde düşmesinin beklendiği belirtildi.

Malatya Ziraat Odaları Koordinatörü Yunus Kılınç, bu yıl yağışların oldukça yeterli olduğunu ancak bazı dezavantajlarının da olduğunu söyledi. Kayısının çiçeklenme döneminde yoğun yağış nedeniyle tozlaşma olmadığını ve aynı zamanda monil hastalığının da başladığını belirten Kılınç, “Bunların yanı sıra don ve dolu afetleri ile üründe ciddi kayıplar oldu. Yüzde 50 rekolte alacağımızı öngörüyoruz” diyen Dolu nedeniyle lekeli çok ürün var. Bu yıl 60 bin ton kuru kayısı olacağını tahmin ediyoruz” dedi.

Şu anda piyasada kayısının fiyatının uygun olduğunu ancak bu yıl ürünün düşük olacağını ifade eden Kılınç, “Üreticimiz tahıl ziyafeti çekerken yüzünü güldürmedi. Kayısından yıllık 500 milyon dolar gelirimiz var. Bu sene rekolte gerçekten düşük.Bu anlamda kayısı üreticilerinin en büyük sorunu sigorta.Tarım.Sigortacılıkta belli kriterler var. Ancak tozlaşma da sigorta kapsamında olmalıdır. Çiftçi yoksa onlar da bu konunun mağduru” dedi.

baskilajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu