Ekonomi

Merkez Bankası politika faizini 250 baz puan artırarak yüzde 45’e çıkardı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, piyasaların merakla beklediği faiz kararını açıkladı. Yılın ilk toplantısını yapan PPK, siyasi faiz oranını 250 baz puan artırarak yüzde 45’e çıkardı.

Böylece Merkez Bankası üst üste 8 toplantıda faiz artırımına gitti. Ekonomistler ayrıca TCMB’nin politika faizini 250 baz puan artırmasını bekliyordu.

MERKEZ BANKASI KARAR METNİ

PPK karar metninde şu ifadelere yer verildi: “Aralık ayında manşet enflasyon, son Enflasyon Raporu’ndaki görünüme paralel olarak arttı. Yurt içi talebin mevcut seviyesi, hizmet fiyatlarındaki katılık ve jeopolitik riskler enflasyon baskılarını sürdürüyor. Öte yandan, kısa vadeli göstergeler, nakit sıkılaştırmasının finansal koşullara yansımasıyla yurt içi talepte yaşanan dengelenmenin, öngörülen enflasyonla mücadele süreciyle dengelendiğine işaret ediyor.Heyet, enflasyon beklentilerinde ve fiyatlamalarda sınırlı iyileşmenin olduğunu değerlendiriyor. Dış finansman koşulları, rezervlerdeki güçlenme, cari işlemler istikrarındaki iyileşme ve Türk lirası varlıklara olan talep, döviz kuru istikrarına ve para politikasının etkinliğine katkı sağlamaya devam ediyor. düşüşe devam etti.

“PARA SIKILIĞI SEVİYESİNE ULAŞILDI”

Nakit sıkılaştırmanın gecikmiş etkilerini dikkate alan Kurul, enflasyonun düşürülmesi için gereken mali sıkılık seviyesine ulaşıldığını ve bu seviyenin gerektiği sürece korunacağını değerlendirdi. Kurul, aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin bir düşüş görülene ve enflasyon beklentileri öngörülen hedef aralığına yaklaşana kadar politika faizinin mevcut seviyesinin sürdürüleceğini değerlendirdi. Enflasyon görünümüne yönelik bariz ve kalıcı risklerin ortaya çıkması durumunda mali sıkılık gözden geçirilecektir.

“KANTİTATİF SIKIŞMA DEVAM EDECEK”

Kurul, mevcut mikro ve makro ihtiyati çerçeveyi piyasa mekanizmasının işlevselliğini artıracak ve makro finansal istikrarı güçlendirecek şekilde basitleştiriyor. Sadeleşme süreci doğrultusunda Konsey, kredi arzı ve mevduat faizlerinde yaşanabilecek dalgalanmalara rağmen mali transfer sistemini makro ihtiyati kararlarla destekleyecektir. Konsey, faiz kararlarının yanı sıra nakit sıkılaştırma sürecini desteklemek amacıyla kullandığı sterilizasyon araçlarının çeşitliliğini artırarak niceliksel sıkılaştırmaya devam edecek.

Kurul, mali sıkılaştırmanın gecikmiş etkilerini de dikkate alarak, enflasyonun ana eğilimini azaltacak ve orta vadede yüzde 5 hedefine ulaşılmasını sağlayacak mali ve finansal koşulları sağlayacak şekilde politika kararları almaya devam edecek.

Enflasyon ve ana eğilimine ilişkin göstergeler yakından takip edilecek ve Kurul, fiyat istikrarı ana hedefi doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. “Konsey, kararlarını öngörülebilir, bilgi odaklı ve şeffaf bir çerçevede almaya devam edecektir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu