Haber

Rusya Merkez Bankası’ndan beklenmedik faiz kararı

Bankadan yapılan açıklamada, ülke ekonomisinde enflasyon baskısının devam ettiği belirtildi. Beklentilerin üzerinde Yüksek seviyede devam ettiği belirtildi. Açıklamada, yurt içi talebin giderek üretim kapasitesini aştığı, bunun da fiyatlarda artışa neden olduğu belirtildi. Rus rublesinde değer kaybıVe istihdam açığısöz konusu eğilim olumsuzOlumlu etkisi olduğu söylendi.

Mayıs 2022’den bu yana en yüksek politika faizi oranı

2024’te yüzde enflasyon 4. seviyeye düşürmeAçıklamada amacın halen geçerli olduğu belirtildi. “Rusya Merkez Bankası politika faiz oranını yüzde 15’e çıkarma kararı aldı”Kelime kullanıldı.

Bu beklenmedik artışla Rusya’da Mayıs 2022’den bu yana en yüksek siyasi faiz oranına ulaşıldı. Ekonomistlerin Merkez Bankası’nın ekim ayındaki faiz kararına ilişkin beklentisi en fazla 100 baz puanlık artış yönündeydi.

‘Ek faiz artışları yaşanabilir’

Açıklamada, enflasyonda hedef seviyeye ulaşmak için; ek faiz oranı artışlarıSıkı maliye politikası uygulamaları halinde sürenin uzatılabileceği bilgisi verildi.

Açıklamada, yıl sonu enflasyon iddiasının yüzde 7-7,5 olarak güncellendiği, 2023 büyüme varsayımının ise yüzde 1,5-2,5’ten yüzde 2,2-2,7’ye düşürüldüğü belirtildi.

senkayahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Bağlum Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu