Ekonomi

SEDAŞ, kapasite artırımı ve şebeke yenileme çalışmalarını 3 milyar dolarlık yatırımla tamamlayacak.

Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş. (SEDAŞ), bu yıl için planlanan yaklaşık 3 milyar dolarlık yatırımla kapasite artışı, şebeke yenileme ve ana sınırlarda devam eden yeraltı çalışmalarını tamamlayacak.

Şirketten yapılan açıklamaya göre Sakarya, Kocaeli, Bolu, Düzce ve Gebze’de 2 milyondan fazla müşteriye hizmet veren SEDAŞ, yoğun yağış gibi kötü hava şartlarının yaşandığı bölgelerde olası kesintilerin önlenmesi ve enerji nakil hatlarının yeniden onarılması amaçlanıyor. İklim değişikliğinin getirdiği sel, fırtına ve kar yağışı yaşanıyor. Türkiye üzerindeki olumsuz etkisini ortadan kaldırmak için yatırım çalışmalarına hız verdi.

Bu yatırımla, Akcez bünyesindeki CEZ kümesinin hisselerinin Torunlar Güç Sanayi ve Ticaret AŞ ve Başşehir Doğalgaz Dağıtım Gayrimenkul Yatırım İştiraki AŞ tarafından geçtiğimiz Aralık ayı başında satın alınmasıyla yüzde 50 hisseye sahip olan Akkök Kümelenmesi’nin birliği, ve yüzde 50 hisseye sahip olan Torunlar Kümelenmesi’nin enerji sektörüne yeni bir ivme kazandıracağı ve bu sinerjinin bölge genelinde olumlu hizmetlere yansıyacağının sinyali verildi.

Bu kapsamda yaklaşık 3 milyar dolarlık yatırım bütçesine sahip şirket, Sakarya, Kocaeli, Bolu, Düzce ve Gebze bölgelerinde kaliteli hizmet ve kesintisiz güç sağlamak için saha çalışmalarına hız verdi.

SEDAŞ, ilk etapta gerçekleştirilecek şebeke kurulum çalışmaları ile Sakarya’da 49, Kocaeli’de 58, Bolu’da 18, Düzce’de 20 ve Gebze’de 16 olmak üzere toplam 161 yüksek bütçeli yatırım projesinin hayata geçirileceğini bildirdi. yatırım faaliyetleri de tüm hızıyla devam edecek. bildirdi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen SEDAŞ Yönetici Lideri Dr. Necmi Odyakmaz, firmanın birinci önceliğinin müşteri memnuniyeti olduğunu belirterek, “Ülkemizin önemli sanayi kuruluşlarına ev sahipliği yapan bölgemizde müşterilerimizin en güncel ihtiyaçlarını analiz ederek beklentilerini karşılayacak yatırımlarımıza devam ediyoruz.” sözlerini kullandı.

Şirketin yeni ortaklık yapısıyla bölgesindeki faaliyetlerine hız verdiğini, hem kırsalda hem de il ve ilçelerde elektrik şebeke hatlarının güzelleştirilmesine destek verdiğini vurgulayan Odyakmaz, şöyle konuştu:

“Ekonomik ömrü dolan elektrik tesislerinin yenileme yatırımlarını, enerji talebinin arttığı noktalarda iletken kesit ve trafo güç kapasitelerinin arttırılmasını, yatırım kapsamına giren yerlerde yeni şebeke inşaatı işlerini yürütüyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu