Haber

Son dakika haber: Alper Gezeravcı ile Önder Erdoğan arasındaki tarihi bağlantı!

Flaş Haber…Lider Erdoğan, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki ilk Türk astronotumuz Alper Gezeravcı ile video konferans görüşmesi gerçekleştirdi.

Gezeravcı ile görüşmede, “İyiyim. Türk astronot ve bilim misyonunda yer aldığım için mutluyum.”söz konusu. “Uluslararası Uzay İstasyonunda ülkemi temsil etmekten ve bayrağımızı taşımaktan gurur duyuyorum.” Gezeravcı, “Bize özgüvenimizi yükseltme ve güçlendirme fırsatı verdiniz, bunun için size minnettarım Sayın Cumhurbaşkanım.“dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gezeravcı’ya görevinin ne düzeyde olduğunu sordu.

Gezeravcı şu cevabı verdi:

“Öncelikle sıfır yerçekimi ortamında olmak çok farklı bir deneyim. 8 aydan fazla süren eğitimin ardından planlı bir şekilde görevime başladım. Türk astronot ve bilim misyonumuzun en önemli kısmı bilimsel deneylerimizi hassas koşullar altında istasyondaki yerlerine aktarmaktı. Deney düzeneklerimizi Drogon kapsülünden istasyon içindeki deney öncesi koruma pozisyonlarına aktararak ilk adımı tamamladım. Bunu takiben planlanan program dahilinde denemelerimize başladım. “Deneyleri tamamlayıp kayıt altına alıp ülkemize getireceğim.”

“PİLOT OLARAK ULAŞTIĞINIZ YÜKSEKLİĞİN ÇOK ÖTESİNE GEÇTİNİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gezeravcı’ya uzay yolculuğunun nasıl olduğuna ilişkin soru sordu. “Pilot olarak ulaştığınız irtifanın çok daha ötesine geçtiniz.”Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: “Zor bir yolculuk geçirdiğine eminim.”İfadesini kullandı.

Gezeravcı Erdoğan’a şu cevabı verdi:

“Yolculuğun ilk bölümünün amacı, Dünya’nın yerçekimine maruz kaldığımız alt atmosferden geçerek uzaya ulaşmaktı. Bu kısım yaklaşık 10 dakika sürdü. Bu yolculuğumuzun en riskli kısmıydı. Daha sonra yaklaşık 200 kilometrelik bir yörüngede Dünya’nın etrafını dolaşarak hız ve irtifa ayarlamaları yapmaya başladık. “Daha sonra istasyonun bulunduğu ve kenetlendiği yörüngeye girdik.”

“ŞU ANDA HERHANGİ BİR SORUN YOK”

Erdoğan, Gezeravcı’ya uzaydaki ortamın vücudunu nasıl etkilediğini de sordu. Gezeravcı vücudundaki belirgin değişiklikleri anlattı. “Normalde vücuduma dağılması gereken sıvılar burada vücudumun üst kısımlarında birikiyor.”dedi Gezeravcı, “Şu ana kadar hiçbir sorunum yok.”Şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu