Haber

TÜRKİYE’DE SİSMİK İZOLATÖR ÜRETİMİNE BAŞLANDI; MALİYETİ DÜŞÜRECEK

Depremi azaltan ve binaları ayakta tutan sismik izolatörlerin Türkiye’de üretilmesi ve anahtar teslim hizmet verilmesi için çalışmalar yapılmıştır. Çin’de sarsıntı teknolojileri üzerine çalışan Fago Teknoloji ve Zhejiang Earthquake şirketi yan kuruluş kurdu. Buna göre 50 milyon dolarlık yatırımla Çorlu’da kurulacak fabrikada sismik izolatör üretimine bu yıl sonunda başlanacak. Konuyla ilgili bilgi veren şirketin Genel Müdürü Banu Aydın, “İnsanların deprem sonrası evlerinde güven içinde yaşamalarını istiyoruz. Ülkemizde mühendislik hizmeti ile birlikte sismik izolatörün üretilmesine ihtiyaç vardı. Yeni yapılacak konutların toplam maliyeti yüzde 5 ila 7 artabilir diyebiliriz.Ayrıca fabrikamız yıllık 30 bin izolatör üretme kapasitesine sahip olacak.”

2008 yılında Sichuan’da meydana gelen büyük depremin ardından Çin’de deprem teknolojileri üzerine kurulan Zhejiang Deprem Teknoloji şirketi ve Fago Teknoloji Sismik İzolasyon ve Sarsinti Yalıtım Sistemleri A.Ş. Yıl ortasında sismik izolatörlerin üretimi için işbirliği yapıldı. Bu vesileyle şirketin organizasyon yapısı oluşturulmuş, kalifiye Türk mühendisleri işe alınmış ve iştirakin Çin tarafından Türkiye’ye 3 inşaat mühendisi ve 1 iş geliştirme uzmanı gelmiştir. Ülkemizde olağan kurallar çerçevesinde; Fago Teknoloji Sismik İzolasyon ve Zelzele Yalıtım Sistemleri A.Ş. izolatör üretimi, temel izolasyon yapı tasarımı mühendislik hizmeti ve izolatör montajının başka hizmet veya eser sağlayıcılar tarafından sağlandığını söyledi. Genel Müdür Banu Aydın, bu durumun güvenlik açısından sağlıklı olmadığını, bu nedenle yanlış anlaşılmalara mahal vermemek için bu üç fazı tek çatı altında topladıklarını belirtti.

“GÜVENLİK VE DEPREM SONRASI SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK İÇİN MÜHENDİSLİK, İZOLATÖR ÜRETİM VE MONTAJ HİZMETİ TEK ÇATI ALTINDA BİRLEŞTİ”

Türkiye’de sismik izolatör üreticisi sayısının artması gerektiğini belirten Aydın, “Amacımız insanların hızlı bir şekilde ulaşabilecekleri güvenli yaşam alanları sağlamak. Bunu sağlamak için topyekûn bir hizmet vermemiz gerekiyor. Sağlanan faydanın etkinliği için hem mühendislik hizmeti hem de izolatör imalatı ve montajı birleştirilmiştir.Bu nedenle sarsıntı mühendislik hizmetinden başlayıp izolatör üretimi ile entegre ederek A’dan Z’ye hizmet vermek üzere burada kurulmuştur. Aynı zamanda sahada kuruyoruz. Misyonumuz insanlara sürdürülebilir yaşam alanları sunmak, deprem sonrası evlerinde inançla yaşamaya devam etmektir” dedi.

“TÜRKİYE’DE HER EVE YALITIMIN GİRMESİNİ İSTEDİK” Türkiye’de her eve yalıtkan yaptırmayı hedeflediklerini vurgulayan Aydın, “Normal piyasada böyle bir hareketlilik olmadığı için biz yol açan firma olmak istiyoruz. Türkiye’de bu pazar için. Bu sayede ne kadar çok izolatör kullanılırsa o kadar iyi.” Binalarda ne kadar çok izolatör olursa maliyet o kadar düşer. Örneğin izolatörler yapılacaksa bir binanın toplam maliyetinin yüzde 5-7’si kadar ek maliyet çıkacaktır. Bu, depremden sonra sürdürülebilirliği ve hayatta kalmayı sağlamak için gerçekten küçük bir bedel” dedi.

“DENETİM HİZMETİ DE VERİLECEK”

Tasarladıkları proje için süpervizörlük hizmeti de vereceklerini belirten Aydın, şunları kaydetti:

“İlk etapta başladığımız projelerde ürünlerimiz Çin’den gelecek. Çin’den gelen ürünlerimizi buradaki mühendislik hizmetleriyle buluşturacağız. Daha sonra yılsonunda Çorlu’daki fabrikamızı faaliyete geçireceğiz. 2023 yılı sonuna kadar üretim hattımızdan ilk ürünlerin çıktığını sizlere bildirebilecektir.”

FABRİKADA FARKLI TİP İZOLATÖRLER ÜRETİLECEK

İzolatörün birkaç çeşidi olduğuna değinen Aydın, şunları kaydetti:

“İlk etapta üreteceğimiz izolatör LRB yani ‘kurşun çekirdekli kauçuk izolatör’. Bunun dışında sıradan tip ve yüksek sönümlemeli kauçuk izolatörlerimiz de olacak. Metal izolatörlerin yanı sıra ek gerektiren sönümleyiciler de üreteceğiz. Bu nedenle, tüm bu analizler şu faydayı sağlayacaktır: Sarsıntı kuvvetini binamızın sadece taban kotunda hissedeceğiz.Yalıtkanlar sayesinde yukarıya doğru yayılmayacak. bina farklı hareket edebilecektir.Böylece herkes yaşadığı, çalıştığı alanlarda ve endüstriyel tesislerde deprem sonrası binanın kullanım düzeyine hızlı bir şekilde ulaşabilecektir.Deprem sonrası sürdürülebilirlik değerlidir. Yönetmeliğimiz, “Sıradan binalar, deprem anında ‘can güvenliği performans düzeyi’ne göre tasarlanır. Deprem sonrası kesintisiz kullanım yaşamak istiyorsak izolatör kullanmamız gerekiyor. Bu nedenle herkesin ulaşabileceği izolatörler için bu çalışmalara başladık ve şirketimizi kurduk.”

“BİNALARDAKİ İZOLATÖRLERİN RUTİN VE YILLIK MUAYENELERİ YAPILACAKTIR.

İzolatörlü yapılara satış sonrası hizmet de vereceklerini belirten Aydın, “Deprem sonrası işlerin tek tek kontrol edilmesi gerekiyor. Rutin, yıllık muayeneler gerekiyor. İzolatörlerimizin rutin muayeneleri firmamız tarafından yapılacak. Ancak , işler uzun ömürlü ve büyük bir şok yaşayacak kadar dayanıklı olacak şekilde tasarlanmaktadır.Bir bina için pilot projelerimiz üzerinde çalışırken 50 civarında izolatör kullanılacağını biliyoruz.Tek katlı bir konutta bile izolatörlerin kullanılması gerekir. Çünkü herkesin kendine güvenmeye ihtiyacı var” dedi.

“MEVCUT BİNALARDA KULLANILACAKSA TAŞINMAYA GEREK OLMAYABİLİR”

İzolatör sisteminin mevcut binalarda da kullanılabileceğini ifade eden Aydın son olarak, “Mevcut binaların deprem sonrası sürdürülebilirliğini sağlamak için izolatör takabiliriz. Ama önce binanın performansına bakmamız lazım. kolonlar ve binanın yaşı, yılı ve temel koşulları değerlidir. Güçlendirme yapıldıktan sonra izolatör binaya yerleştirilebilir. Bu süreçte vatandaşların hareket etmesine gerek kalmayabilir” dedi.

CHEN YE: TÜRKİYE’DE İNSANLARIN HAYATLARI İÇİN ÇOK ÖNEMLİ Çin’den Türkiye’ye gelen iş geliştirme uzmanı Chen Ye, “2008 Sichuan depreminden sonra Çin’de yaşadığımız felaketleri, sonrasında bile önlemek için Türkiye’ye adım attık. Türkiye’de deprem.Çin dünyada teknolojide lider rol oynuyor.Çin’de hastane ve havaalanları hariç diğer tüm binalarda izolasyon sistemleri var.En değerli insanın hayatı pahasına.Bu nedenle bizce Türkiye’deki insanların yaşamları da çok değerli ve biz burada kendimizi geliştirmek ve Türk insanına hizmet etmek istiyoruz. Bunu da göstermeyi planlıyoruz” dedi.

“ÇİN DEPREM YÖNETMELİĞİ İLE TÜRK DEPREM YÖNETMELİĞİ ARASINDA KARŞILAŞTIRMA YAPIYORUZ”

Chen Ye devam etti:

“Firmamız inançlı yapılar inşa etmek ve insanlara daha iyi bir yaşam sunmak amacıyla kurulmuştur. Mühendis ekibimiz, sağlam ve inançlı bir yaşam sunmak amacıyla Türkiye’ye gelip yardım etmek istemiştir. Türkiye, bildiğimiz gibi, şok bölgesidir.Bundan dolayı burada çok güzel şeyler başaracağımızdan eminiz.Çin Deprem Yönetmeliği ile Türkiye Sarsıntı Yönetmeliği’nin ortasındaki karşılaştırmalara nazaran elimizden gelen tüm teknik desteği tarafımızca sağlayacağız. elimizdeki veriler ve kullandığımız eserler.”

– İstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu