Ekonomi

2.5 trilyon lira kaldı! KKM’deki düşüş devam ediyor

Türkiye’de döviz kurunu dengelemek amacıyla aralıklı olarak uygulamaya konulan Döviz Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarının azaltılması amaçlanıyor.

Açıklanan son karara göre yeni KKM hesapları Türk Lirası ile açılamayacak, mevcut hesapların kapatılması için ise vadelerinin beklenmesi gerekecek. Dövizle açılanlar bir süre daha devam edecek.

Döviz mevduatından Türk lirası mevduata geçilmesi hedefleniyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) 19 Ocak tarihli haftalık bülteninde buna göreBankacılık sektöründe döviz mevduatları artarken, Döviz Korumalı Mevduatlar azalıyor.

Döviz mevduatları arttı

BDDK verilerine göre döviz tevdiat hesapları pariteden arındırılmış gerçek kişiler için 234 milyon dolar, tüzel kişiler için ise 748 milyon dolar arttı.

Yurt içi yerleşiklerin parite etkisinden arındırılmış döviz mevduatı geçen haftaya göre 982 milyon dolar artarken, yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı geçen hafta 345,8 milyon dolar artarak 177,3 milyar dolara ulaştı.

KKM hesaplarında 2 trilyon 502,6 milyar TL kaldı

Döviz korumalı TL mevduat ve katılma hesapları 26,4 milyar TL azalarak 2 trilyon 529 milyar TL’den 2 trilyon 502,6 milyar TL’ye geriledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu