Haber

Bakan Dönmez: “Türkiye, enerji projelerindeki rolüyle Avrupa için önemli bir ortaktır” “Türkiye’de dağıtım merkezi ve ticaret…

– Bakan Dönmez: “Türkiye, enerji projelerindeki rolüyle Avrupa için önemli bir ortaktır”

“Türkiye’de dağıtım merkezi ve ticaret merkezi kurma çalışmalarımızda son noktaya geldik”

BAKÜ – Enerji ve Olağan Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Türkiye, enerji projelerinde üstlendiği görevle Avrupa için önemli bir ortak olduğunu bir kez daha göstermiştir. Özellikle de dağıtım merkezi ve ticaret merkezi kurma çalışmalarımız ve hazırlıklarımızda. Türkiye. Artık son noktaya geldik. Hedefimiz bir yıl içinde ilk ticareti orada başlatmak” dedi.

Güney Gaz Koridoru Danışma Konseyi 9. Bakanlar ve Yeşil Güç Danışma Kurulu 1. Bakanlar Toplantısı Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de gerçekleştirildi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin TANAP’ın değerli aktörlerinden biri olduğunu belirten Enerji ve Olağan Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “BOTAŞ olarak boru hattının Türkiye kısmındaki ortağıyız. Şimdiye kadar TANAP 2018 yılında hizmete açılmıştır. Biliyorsunuz TANAP üzerinden Avrupa’ya yaklaşık 20 milyar metreküplük bir gaz arzı.Gaz sevkıyatı konuşma konusu oldu.Yine bu dönemde Türkiye’ye bir o kadar gaz sevk edildi.Son olarak TANAP’ın kapasitesinin ikiye katlanması konusunda görüş birliği oluştu. Bununla ilgili çalışmalar devam ediyor. Tabii ki sahanın geliştirilmesi gerekiyor. Yani üretim artışı “3-4 yıl içinde bu kapasite artışı inşallah gerçekleşir. Bu sayede hem Türkiye’nin arz güvenliğine hem de Avrupa’nın arz güvenliğine katkı sağlanacaktır.”

“Azerbaycan’da üretilecek yenilenebilir enerjinin Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınması müzakere ettiğimiz konular arasında”

Türkiye’nin Azerbaycan ile enerji ilişkilerinin TANAP projesiyle sınırlı olmadığını belirten Bakan Dönmez, “Bildiğiniz gibi yıllardır işleyen Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattı sınırı var. Çok düzenli çalışıyor. Yine elektrik ticareti son yıllarda artan bir konu Azerbaycan Elektriği Türkiye’den getiriyoruz Şimdi yeni dönemde Azerbaycan özellikle deniz rüzgar potansiyelini kendi ülkesinde değerlendirmek adına ciddi yatırımlar planladı. Hazar kıyısı Burada üretilecek olan bu yenilenebilir enerjinin Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınması da gündemimizde ve görüşmelerini yapıyoruz” dedi. Bakan Dönmez, “Türkiye olarak önceliğimiz tabi ki kendi arz güvenliğimiz ama özellikle son yıllarda kendi arz güvenliğimizi sağlayacak altyapı çalışmaları yaparken bir yandan da Avrupa’ya gaz aktaracak bir noktaya doğru ilerliyoruz. ülkeler ve ardından gaz ticareti” diyen Ülkelerin temsilcileriyle de yaptık. Görüştüğümüz tüm yetkililer bu projeye destek vereceklerini söylediler” dedi.

“Türkiye, enerji projelerindeki rolüyle Avrupa için değerli bir ortak”

Enerji alanında da Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki ilişkileri değerlendirme fırsatı bulduklarını söyleyen Dönmez, “Türkiye, enerji projelerinde üstlendiği misyonla Avrupa için değerli bir ortak olduğunu bir kez daha göstermiştir. Devam edeceğiz. Bu ve benzeri projeleri tekrar hayata geçirmek.Özellikle Türkiye’de.Türkiye’de dağıtım merkezi ve ticaret merkezi kurmak için çalışmalarımızın ve hazırlıkların sonuna geldik.Hedefimiz bir yıl içinde orada ilk ticarete başlamak” dedi. .

Türkiye Petrolleri ile SOCAR arasında özellikle Hazar Denizi bölgesinde geçmişten gelen bazı alanlarda ortak projeler olduğunu belirten Dönmez, “Son haftalarda başka bir alanla ilgili görüşmeler devam ediyor. Şu anda bir işbirliği anlaşması yapıldı. Bilgilendirme Alanın her iki tarafa da açılarak daha değerli hale getirileceğini düşünüyorum. Umarım sonuçlar olumlu çıkarsa Türkiye Petrolleri bu alanda da aktif rol oynayacaktır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu