Ekonomi

Bakan Uraloğlu: “15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden 2,5 milyar araç geçti”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nü günde ortalama 200 bin aracın kullandığını belirterek, “Köprü, açılışından bugüne kadar 2 milyar 581 milyon araç geçişine hizmet etti.” dedi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada Uraloğlu’nun, Asya ile Avrupa kıtaları arasında tarihteki ilk kesintisiz kara akışını sağlayan 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün 50. yıl dönümüne ilişkin değerlendirmelerine yer verildi.

Köprünün 30 Ekim 1973’te hizmete açıldığını hatırlatan Uraloğlu, şöyle konuştu:

“Köprüyü günde ortalama 200 bin araç kullanıyor, bu da İstanbul gibi mega bir şehrin trafik yükünü azaltıyor. Köprü, açılışından bugüne kadar 2 milyar 581 milyon araca hizmet verdi. 15 Temmuz 2016 darbe girişimi sırasında şehitler 25 Temmuz halk mücadelesinde bu köprüde kaybedildi.” “2016 yılında Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararla Boğaziçi Köprüsü’nün adı 15 Temmuz Şehitler Köprüsü olarak değiştirildi. Köprü, Türk halkının hiçe sayarak darbeye dur dediği tarihi noktalardan biri olarak simge haline geldi. onların hayatları.”

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Hazırlanan birçok projeye rağmen Boğaz’ı köprüyle geçme hayali, 20. yüzyılın ikinci yarısında, o zamanki adı Boğaziçi Köprüsü olan 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün inşasıyla gerçekleşti. Şehir içi, şehirlerarası ve uluslararası geçişler birkaç dakikada iki kıtayı birbirine katmak mümkün oldu. Köprü, şehrin siluetine damgasını vurarak turizm potansiyeline değerli bir katkı sağladı. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü 1560 metre uzunluğunda, köprünün orta açıklığı 1074 metredir. 231 ve 255 metrelik yaklaşma açıklıkları asma olmayıp alttan destekli viyadük şeklinde düzenlenmiştir. 6 şeritli 33 şeritlidir. 4 metre genişliğinde olan köprünün kulelerinin yüksekliği Deniz seviyesinden 165 metre yüksekte.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu