Ekonomi

İsviçre Merkez Bankası Mart ayında faiz indirimine gitti

İsviçre Merkez Bankası (SNB), para politikasında kayda değer bir değişiklik yaparak Mart ayında faiz indirimine gitti ve Kasım 2020’den bu yana en çok işlem gören ilk on para biriminden birini yöneten büyük bir merkez bankası tarafından yapılan ilk indirim oldu. Bu hamle, Japonya’nın sekiz yıllık negatif faiz politikasını sona erdirme ve gösterge faiz oranını 17 yıl sonra ilk kez yükseltme kararıyla tezat oluşturuyor.

ABD Merkez Bankası, Avrupa Merkez Bankası ve Kanada, Avustralya, İsveç, Norveç ve Birleşik Krallık dahil olmak üzere diğer G10 merkez bankaları Mart ayındaki son toplantılarında gösterge borç verme oranlarını korurken, SNB’nin eylemi küresel merkez bankası politikalarında potansiyel bir dönüm noktasına işaret ediyor. Yeni Zelanda’da ise faiz belirleme toplantısı yapılmadı.

Zurich Insurance Group (OTC:ZFSVF) baş piyasa stratejisti Guy Miller, SNB’nin kararının önemine dikkat çekerek, merkez bankalarının politika değişiklikleri konusunda tartışmadan eyleme geçtiklerini belirtti. Londra Menkul Kıymetler Borsası Grubu (LSEG) verilerine göre para piyasaları, yatırımcıların Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve ABD Merkez Bankası’nın Haziran ayı gibi faiz indirimlerine başlayabileceğini öngördüğünü gösteriyor.

Para politikası değişikliklerinde genellikle gelişmiş dünyaya öncülük eden gelişmekte olan ekonomilerde de faiz indirimlerinin yeniden hızlandığı görülüyor. Mart ayında, Reuters’ın 18 gelişmekte olan ülkeden oluşan örneklemindeki beş merkez bankası faiz oranlarını düşürerek Aralık ayında kaydedilen son üç yılın en yüksek aylık toplamına ulaştı.

Meksika gevşeme sürecine başlarken, Brezilya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan ve Kolombiya faiz indirimlerini yoğunlaştırdı. Buna karşılık Türkiye, kötüleşen enflasyon nedeniyle 500 baz puanlık beklenmedik bir faiz artırımıyla piyasaları şaşırttı ve merkez bankası gerekirse daha fazla sıkılaştırmaya hazır olduğunu belirtti.

Mart ayı boyunca, gelişmekte olan piyasa örneklemindeki 12 merkez bankası faiz belirleme toplantıları düzenledi. Türkiye tek başına, 675 baz puanlık indirimlere kıyasla, gelişmekte olan piyasalarda yılbaşından bugüne kadar yapılan toplam 750 baz puanlık faiz artırımına katkıda bulundu.

InvestingPro Insights

Dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları para politikalarını yeniden değerlendirirken, yatırımcıların kilit sektör oyuncularının mali sağlıklarını ve performanslarını takip etmeleri büyük önem taşıyor. Bankacılık sektöründe öne çıkan şirketlerden biri Federal Rezerv (bu makalenin amaçları doğrultusunda burada “FED” olarak anılacaktır). İşte InvestingPro’nun son verilerine ve analizlerine dayanan bazı görüşler:

InvestingPro Verileri, FED’in 41,8 milyon dolarlık bir piyasa değerine sahip olduğunu ve F/K oranının 7,74 olduğunu gösteriyor. Bu, şirketin yakın vadeli kazanç büyümesine göre düşük bir değerlemeyi yansıtıyor. Ayrıca, FED 2023’ün 4. çeyreği itibarıyla son on iki ayda %21,57’lik bir gelir artışı bildirerek finansal performansında güçlü bir artış eğilimi olduğunu göstermiştir.

Bankalar sektöründe önde gelen bir oyuncu olmasına rağmen FED, şu anda %72,04 olan zayıf brüt kâr marjlarından muzdarip. Ancak analistler, şirketin bu yıl kârlı olacağını tahmin ediyor ki bu da olumlu bir ivmenin işareti olabilir. Bu durum, FED’in son on iki aydır kârlı olmasıyla da destekleniyor.

InvestingPro İpuçları arasında, FED’in yakın vadeli kazanç büyümesine göre düşük bir F/K oranıyla işlem gördüğünü belirtmek gerekir. Bu, potansiyel olarak değer yatırımcılarının ilgisini çekebilecek düşük değerli bir hisse senedine işaret edebilir. Ayrıca, son on yıldaki yüksek getirisi ile uzun vadeli yatırımcılar FED’i portföyleri için cazip bir seçenek olarak görebilirler.

FED hakkında daha derinlemesine analiz ve ek InvestingPro İpuçları için yatırımcılar https://www.investing.com/pro/FED adresini ziyaret edebilir. Şu anda bankacılık sektörüne yatırım yapmayı düşünenler için değerli bilgiler sağlayabilecek 8 ipucu daha mevcut. Okuyucuların INVTROZEL1A kupon kodunu kullanarak, daha da fazla uzman tavsiyesi ve piyasa verisi sunan yıllık veya iki yıllık Pro ve Pro+ aboneliklerinde ek %10 indirim alabileceklerini unutmayın.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu