Teknoloji

Microsoft’un yeni raporu tüm gözlerin bir kez daha Çin’e çevrilmesine neden oldu

2024 ABD Başkanlık seçimlerinin ön seçimlerine yalnızca birkaç ay kala Microsoft’un yakın tarihli bir raporu, Çinli bağlı şirketlerin yerel sosyal medya ağları aracılığıyla ABD seçmenlerini etkilemek için yüksek değerli bahisler hakkında dezenformasyon yaymaya çalıştıklarını belirtiyor.

Bir blog gönderisinde şirket, Microsoft Tehdit Analiz Merkezi’nden (MTAC) yeni bir rapor duyurdu. PDF formatında raporMTAC’ın dünyanın farklı yerlerindeki çeşitli kümelerden gelen mevcut siber tehditleri inceleyen devam eden serisinin bir parçasıdır. Bu haftanın raporunda Çin de dahil olmak üzere Doğu Asya merkezli tehditler ele alınıyor.

Microsoft’un raporuna göre, ” Yaklaşık Mart 2023’ten bu yana, Batı sosyal medyasındaki bazı şüpheli Çinli IO varlıkları, görsel içerik oluşturmak için üretken yapay zekadan (AI) yararlanmaya başladı. Bu nispeten yüksek kaliteli görsel içerik, gerçek sosyal medya kullanıcılarının daha yüksek düzeyde etkileşime girmesine yol açtı. Bu görüntüler, yayılma destekli görsel yaratımın işaretlerini taşıyor ve önceki kampanyaların tuhaf görsel içeriklerinden daha dikkat çekici.

Microsoft’un bu rapordaki blog gönderisi, Çin’in yapay zeka tarafından oluşturulan bu üretken sosyal medya görsellerini gelecekte de geliştirmeye ve iyileştirmeye devam etmesini beklediğini belirtiyor ancak şu anda ” geniş ölçekte nasıl ve ne zaman dağıtılacağıBunun da bilinmediğini belirtiyor.

Microsoft bu yazın başlarında Fırtına-0558 A.Ş. olarak bilinen Çin bağlantılı bir hacker grubunun bu saldırıyı gerçekleştirdiği açıklandı. ABD ve Avrupa hükümetlerinin e-posta hesaplarına erişmeyi başardı. Ayrıca şirket yakın zamanda güvenlik yöntemlerindeki birden fazla kusur nedeniyle kümenin bu hesaplara erişmek için bir MSA anahtarı alabildiğini duyurdu. Şirket, bu güvenlik açıklarını kapatmak için önlemler aldığını söylüyor.

Ağustos ayında Microsoft Keten Tayfunu Çin merkezli başka bir tehdit aktörü grubu hakkında da uyarıda bulundu. Şirket, bu hacker grubunun 2021’den beri Tayvan’ı hedef alan casusluk kampanyaları yürüttüğünü söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu