Haber

Rusya, Ukrayna’nın enerji altyapısını hedef alıyor

Rusya dün gece Ukrayna’nın çeşitli bölgelerini füzelerle vurdu. Ukrayna makamlarının verdiği bilgilere göre saldırılarda en az 70 füze ateşlendi. Telegram kanalından verilen bilgide, füzelerin çoğunun Hazar Denizi üzerinden fırlatıldığı belirtilirken, uzun menzilli oldukları belirtilirken, Karadeniz’deki Rus gemilerinden 22 adet “Kalibr” tipi seyir füzesi fırlatıldı.

Rus ordusu, saldırıların amacının Ukrayna’nın askeri tesisleri ve Ukrayna ordusunun enerji altyapısı olduğunu açıkladı.

Ancak füzelerin Ukrayna’nın güneyindeki Odessa ve başkent Kiev’deki bazı hedefleri de vurduğu bildirildi. Kiev Valisi Oleksiy Kuleba, Rusya’nın düzenlediği füze saldırısının ardından Kiev bölgesindeki hanelerin yarısına elektrik verilemeyeceğini belirterek, “Önümüzdeki günlerde bölgenin yarısında elektrik kesintisi yaşanacak” dedi.

Zelenski: Dört kişi öldü

Rusya’nın saldırılarıyla ilgili açıklama yapan Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy, Ukrayna hava savunma sistemlerinin füzelerin çoğunu imha etmeyi başardığını söyledi. Zelenski, “Rusya’nın fırlattığı her füze, terörizmin yenilebileceğinin somut kanıtıdır” dedi. Zelenski, fırlatılan 70 füzeden 60’tan fazlasının imha edildiğini, baskınlarda en az 4 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.


Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr ZelenskiyPhoto: ZUMA Press Wire/picture Alliance aracılığıyla Planet Pix

Rusya’nın son füze saldırısının 5 Aralık 1994’te imzalanan Budapeşte Mutabakat Zaptı’nın yıl dönümünde gerçekleştirildiğine işaret eden Zelenski, söz konusu anlaşmanın akıbetinin bugün Rusya ile hala soruları cevaplamaya devam ettiğini söyledi: “Bu teröristlerle bir şey imzalarsanız, Barış olmaz, onlarla bir anlaşmaya varırsın, bozarlar” dedi. Söz konusu muhtıra, Ukrayna, Beyaz Rusya ve Kazakistan’ın toprak bütünlüğü ve siyasi bağımsızlığına ilişkin garantiler içermektedir.

Enerji şirketinden kesinti uyarısı

Ukrayna’nın ulusal enerji şirketi Ukrenergo da Rusya’nın füze saldırılarının ardından ülke genelinde yaşanabilecek elektrik kesintilerine karşı uyarıda bulundu. Şirket, Telegram’dan yaptığı açıklamada, “elektrik üretimi ve tüketimi arasındaki dengeyi sağlamak için” Ukrayna genelinde acil kesintiler yapılacağını ve elektrik arzında altyapı tesislerine öncelik verileceğini duyurdu. Açıklamada, bazı santrallerin faaliyetlerinde sorun yaşandığı, onarım çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

Ukrayna’nın elektrik şebekesinin yaklaşık yarısı son haftalarda Rus baskınlarıyla boşa gitti.

AFP,dpa/BO,JD

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu