Haber

Somali’de oyun parkında patlama: 27 kişi öldü

Somali devlet haber ajansı, ülkenin Alt Shabel bölgesine bağlı Qoryoley kasabası yakınlarındaki bir oyun alanına roket patlaması sonucu çok sayıda çocuğun da aralarında bulunduğu 27 kişinin hayatını kaybettiğini, 53 kişinin de yaralandığını duyurdu. Yetkililer, iddiaya ilişkin yaptıkları ilk açıklamada olayda 22 çocuğun hayatını kaybettiği bilgisini paylaştı.

Reuters’in haberine göre, Qoryoley Komiser Yardımcısı Abdi Ahmed, konuyla ilgili yaptığı ilk açıklamada, “Felaket bugün Qoryoley kasabası yakınlarında meydana geldi. Patlamamış bir roketle oynuyorlardı. Üzerlerinde patladı. öldü, diğerleri yaralandı.”

YETKİLİLER ESH-SHABAB GEÇİŞ MİSYONUNU SORUMLU TUTUYOR

Ahmed ayrıca hükümetten ve ilgili yardım kuruluşlarından bölgedeki mayın, füze ve benzeri diğer patlayıcıların temizlenmesini istedi. Kasaba sakinleri de çocukların oynadığı patlamamış patlayıcıların bölgedeki çatışan gruplar tarafından kullanıldığını belirtti.

Aşağı Şabel yetkililerinden İbrahim Malabow, patlamadan El Şebab’ı sorumlu tuttu ve ölen çocuklardan 16’sının erkek, 6’sının kız olduğunu belirtti. Olayın yaşandığı bölgeyi kontrol eden Eş-Şebab, patlamaya Somali’deki Afrika Birliği Geçiş Misyonu tarafından atılan bir el bombasının neden olduğunu iddia etti. (DIŞ HABERLER)

haberbigadic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu