Ekonomi

UBS, Artan Enflasyona Rağmen Federal Rezervin Bu Yıl Dört Faiz İndirimi Öngörüyor

Hayal kırıklığı yaratan ABD tüketici fiyat endeksi (TÜFE) raporunun ardından ABD doları yükselirken, Salı günü hem borsa hem de tahvil piyasaları düştü.

Rapor, özellikle de temel hizmetlere ilişkin istatistiklerin beklenenden güçlü çıkması, yatırımcılar arasında Fed’in faiz indirimlerini 2024’ün sonlarına kadar erteleme potansiyeli konusunda endişelere yol açtı.

Ocak ayı enflasyon raporuna göre genel TÜFE Aralık ayına göre %0,3 oranında artarak aylık bazda %0,2’lik artış beklentisinin üzerinde gerçekleşti. Temel hizmet fiyatlarındaki %0,7’lik artış nedeniyle çekirdek TÜFE, %0,3’lük tahminin üzerinde %0,4 arttı; bu artış, temel mal fiyatlarındaki %0,3’lük düşüşü fazlasıyla telafi etti.

Şaşırtıcı enflasyon rakamlarına rağmen UBS analistleri, Federal Rezerv’in faiz oranlarını 2024 sonuna kadar 100 baz puan düşüreceğini ve ilk indirimin ikinci çeyrekte gerçekleşeceğini varsayıyor.

Sonuç olarak analistler, enflasyondaki yükseliş ve güçlü istihdam piyasası raporunun tetiklediği tahvil getirilerinde artış ve borsada istikrar sağlanmasını bekliyor.

“Değerlendirmemize göre, temel hizmet fiyatlarının bu kadar hızlı bir artışı sürdürmesi pek olası değil ve önümüzdeki aylarda enflasyonda bir düşüş öngörmeye devam ediyoruz.”

“Dolayısıyla güçlü enflasyon rakamları, kademeli ekonomik yavaşlama, düşen enflasyon ve Federal Reserve faiz oranlarında bu yıl 100 baz puanlık indirime ilişkin temel senaryomuzu değiştirmiyor; ilk düşüş muhtemelen ikinci çeyrekte gerçekleşecek.”

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla ayrıntı için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu