Haber

Veli Ağbaba: Türkiye’de milyonlarca çocuk ucuz işgücü olarak kullanılıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Bugün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olmasına rağmen milyonlarca çocuk ucuz işgücü olarak kullanılmaya ve yüzlercesi iş cinayetlerinde hayatını kaybetmeye devam ediyor.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla yaptığı açıklamada “çocuk işçiliğine” dikkat çekti. Ağbaba’nın açıklaması şöyle:

“Türkiye’de milyonlarca çocuk işçi 23 Nisan’da ucuz iş gücü olarak sömürülmeye devam ediyor. Yaşıtları gibi okulda olması gereken çocuklarımız maalesef ailelerini geçindirmek için torna tezgahlarında, inşaatlarda ve farklı sektörlerde çalışmak zorunda kalıyor. devletin iki resmi kurumunda bulunmaktadır.Çocuk işçiliği verileri bu durumu acı bir şekilde ortaya koymaktadır.

“TÜRKİYE’DEKİ VERİLERE GÖRE 15-17 YAŞ ORTASINDAKİ ÇOCUK İŞÇİ SAYISI 619 BİN”

TÜİK verilerine göre Türkiye’de 15-17 yaş arası çocuk işçi sayısı 619 bin. 2019 yılından sonra Türkiye’de çocuk işçi sayısı artmaya devam ediyor. Üstelik bu rakamlara 15 yaş altı çocuk işçi sayısı dahil değil.

İkincisi, genç yaşta mesleki eğitim adı altında ucuz iş gücü olarak çıraklık ve stajın yaygınlaşmasıdır. SGK 2022 verilerine göre Türkiye’de ucuz işgücü olarak kullanılan çırak ve stajyer sayısı 2 milyon. Bu durumda en az 2,6 milyon çocuğumuz Türkiye’de ucuz işgücü olarak kullanılıyor.

“2018-2022 YILLARINDA EN AZ 330 İŞÇİ ÇOCUK HAYATINI KAYBETTİ”

ISIG verilerine göre 2018-2022 yılları arasında iş cinayetlerine kurban giden 14-17 yaş arası çocuk sayısı en az 330. Türkiye’de maalesef çocuk işçi sayısı arttıkça işyerlerinde çocuk işçi cinayetleri de artmaya devam ediyor. arttırmak.

Türkiye’deki ekonomik kriz, anne babaların aile yanında çalışmasını zorunlu kıldığı gibi, çocukların da aile içinde geçimlerini sağlayabilmeleri için iş gücüne katılmaları gerekiyor. Türkiye’de çocuk yoksulluğuna ve çocuk işçiliğine bakmamız gereken tam da budur. Hem çocuk işçiliğinde hem de hanelerde çocuk yoksulluğu bu durumdayken, hükümetin öne sürdüğü gibi büyüyen bir ekonomiden, imrenilecek bir ekonomik modelden bahsetmek mümkün değil.

Tüm bu resmi verilere baktığımızda; Haneleri ve hanelerde yaşayan çocukları yoksullaştıran, onları ucuz işgücü olarak gören çarpık bir ekonomi anlayışından bahsedebiliriz. 21 yıllık AKP iktidarının acı özeti budur; Onlar açlığın pençesinde yaşam mücadelesi veren, çalışırken hayatını kaybeden emekçi çocuklardır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu