Teknoloji

Yeni bir araştırmaya göre Dünya’nın ekseni son 30 yılda 80 cm kaymış; Bunun tek sorumlusu biziz.

Jeofizik Araştırma Mektupları dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, İnsanlar Dünya’dan 2.150 gigaton yeraltı suyu pompalayarak ekseninin kaymasına neden oldu.

Çalışmadan elde edilen bilgiler kesinlikle endişe verici olsa da ve insanların iklim değişikliğine nasıl katkıda bulunduğuna dair daha fazla soru ortaya çıkarsa da, araştırmacıların tahminini doğrulamak da çok zor.

Genel olarak bilim adamları, Dünya’nın dönme ekseninin kabuğa bağlı olarak hareket edebileceğini söylüyor. Ayrıca gezegenimizdeki suyun dağılımı, yerkabuğunun kütlesinin nasıl dağıldığını etkileyebilir ve dolayısıyla Dünya’nın eğiminin belirlenmesinde rol oynayabilir.

Bunu düşünmenin en kolay yollarından biri, tepeye çok küçük bir ölçek eklediğinizi düşünmektir. Bu yük daha sonra döndürücünün döndürme durumunu değiştirecektir. Bu örnekte, Dünya en üsttedir ve üzerindeki yük, yeraltı suyu seviyesidir. Yani Dünya, suyunu nasıl hareket ettirdiğimize bağlı olarak biraz farklı dönüyor.

Yeraltı suyunun hareketi ve dağılımındaki değişikliklerin, dönme ekseninin kayması olarak adlandırılan şey üzerinde en büyük etkiye sahip olduğu görülmektedir. Bu nedenle, bazı araştırmacılar, bu hareketlerin gelecekte Dünya’nın eğimi için ne anlama gelebileceği konusunda endişeli.

Dünya’nın yeraltı sularının dağılımındaki bu değişikliklerin, son yıllarda arttığını gördüğümüz, yükselen küresel deniz seviyeleri ile de ilgili olması mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu