Haber

AB, silahlı kuvvetlerin daha hızlı hareket etmesini sağlayacak eylem planı hazırlıyor

Avrupa Birliği (AB) Dış İlgiler ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, silahlı kuvvetlerin üye ülkeler ortasında ve Birlik hudutları dışına daha süratli ve kolay hareket edebilmesini sağlayacak bir hareket planı hazırladıklarını duyurdu.

Borrell, düzenlediği basın toplantısında, Kurulun askeri hareketlilikle ilgili yeni hareket planını tanıttı.

Ukrayna’daki savaş ve bu ülkeye sağlanan askeri desteğin, lojistiğin önemini gösterdiğini belirten Borrell, “Birliklerimizin hızlı bir şekilde sevk edilip konuşlandırılabilmesi için hareketlilik sistemimizi AB’nin bir tarafından öbür tarafına, batıdan doğuya, temel olarak dış sonlar, ayrıyeten dış hudutlarımızın ötesinde uyarlamamız gerekiyor. Bu savunmamız için çok kıymetli.” diye konuştu.

Josep Borrell, eylem planının, askeri kapasitede ulaşımdaki gecikmeleri azaltmayı hedeflediğini ifade ederek, “Bir taraftan öbür tarafa bir yakıt tedarik zinciri olduğundan emin olmamız gerekiyor.” dedi.

Üye ülkeler arası geçişlerde kolaylık

Borrell, akıllı bir lojistik ağı kurarak sınır ötesi harekat izinleri ve gümrük formaliteleri konusunda da çalışmalar yapacaklarını söyledi.

Başta NATO olmak üzere, Ukrayna ve Moldova ve Batı Balkan ülkeleriyle yakın işbirliği içinde çalışılacağını dile getiren Borrell, “Bunu transatlantik ortaklarımızla tertipli diyaloglarla ele alacağız. Bu açıdan, İngiltere’nin askeri hareketliliğe katılmaya yönelik mali bir projede bize katılacağını duyurmaktan memnunluk duyuyoruz.” tabirini kullandı.

AB Komitesinden bahisle ilgili yapılan yazılı açıklamada da gümrük lojistiği ve askeri hareketlilik sistemleri ile ilgili idari süreçlerin dijitalleştirilmesiyle ulaşım altyapısının siber ataklara ve öbür hibrit tehditlere karşı korunmasının sağlanacağı kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu